04.09
2017

Łosie zagrożone. Ministerstwo Środowiska znosi moratorium na ich odstrzał [PETYCJA]


Po szesnastu latach od jego wprowadzenia, Ministerstwo Środowiska planuje znieść moratorium na odstrzał łosi w polskich lasach. 28 sierpnia 2017 opublikowany został projekt rozporządzenia umożliwiający polowanie na te zwierzęta. Cennik odstrzału można już znaleźć w ofercie łowieckiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

łosie

Na konsultacje społeczne Ministerstwo przewidziało zaledwie pięć dni. Zaproszone zostały do nich jedynie dwie organizacje proekologiczne, nie popierające działań szefa resortu, Jana Szyszki. Naukowcy donoszą iż z powodu niedokładnych metod i źle prowadzonych szacunków dotyczących liczebności populacji łosia w Polsce, wskutek odstrzału, gatunek może niebawem ponownie być zagrożony. W 2001 roku kiedy zostało wprowadzone moratorium, jego populacja wynosiła jedynie 2 tys. osobników.

Tymczasem jak podaje OKO.press, Ministerstwo Środowiska w uzasadnieniu projektu używa następujących argumentów:

  1. W wyniku obowiązywania moratorium udało się już odbudować populację łosia w Polsce, więc można je znieść;
  2. wzrosły szkody wyrządzane przez łosie w lasach i uprawach rolnych;
  3. wzrosła liczba wypadków komunikacyjnych z udziałem łosi;
  4. istnieje w Polsce prawdopodobieństwo pojawienia się przewlekłej choroby wyniszczającej (CWD), na którą choruje zwierzyna łowna.

Szkody powodowane przez łosie są pośrednio efektem gospodarki leśnej. Grodzenie młodników uniemożliwia zwierzętom zaspokojenie głodu w lasach, przez co wychodzą one na pola.

Ilość wypadków śmiertelnych z udziałem tych zwierząt waha się od kilu do kilkunastu rocznie, nie wykazując tendencji zwyżkowej. Co więcej, dane nie odzwierciedlają innych czynników jakie mogą mieć znaczenie w czasie kolizji, takich jak nadmierna prędkość czy prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, a jedynie sygnalizują udział łosia w zajściu.

Choroba CWD dotychczas została stwierdzona jedynie u kilku zwierząt w Norwegii. Nie występuje ona w żadnym innym miejscu w Europie i nie ma powodów aby sądzić, że sytuacja ta może się w najbliższym czasie zmienić. Zabijanie zwierząt aby ocenić czy populacja nie jest nią dotknięta jest co najmniej przejawem nadgorliwości.

Organizacje ekologiczne od lat walczą o wpisanie łosi na listę zwierząt chronionych.

Jeśli tak jak my nie godzisz się na zniesienie moratorium na odstrzał łosi w polskich lasach, podpisz petycję Fundacji Dziedzictwa Przyrodniczego: #jestemzłosiem

Źródło: OKO.press, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze