23.09
2017

Misja rykowisko – okres godowy jeleni szlachetnych


Rykowisko rozpoczyna się mniej-więcej w połowie września i trwa około 4 tygodni. W tym okresie samce jeleni szlachetnych (byki) walczą o miłość i możliwość przekazania genów. W zeszłym roku nie udało nam się załapać na ten niezwykły spektakl, dlatego w tym roku już od sierpnia odliczałam dni do „misji rykowisko”, słuchając nagrań z potężnym, basowym rykiem jeleni.

Mam świadomość, iż Puszcza nie jest przewidywalna i, że albo będziemy mięli potężnego farta i zobaczymy byka z wielkim porożem, albo nie. Z uwagi na nieprzewidywalność Puszczy nie warto nastawiać się na konkretne cele, a jedynie na przyjmowanie tego czym akurat nas obdarza. Wiem jedno – to co Puszcza daje zawsze jest fascynujące, wystarczy tylko mieć oczy szeroko otwarte.

Rykowisko

Spektakl na żywo

W sobotę w końcu dotarliśmy do Puszczy i wczesnym wieczorem poszliśmy na trasę w okolicy Guszczewiny. Na początku nieco się zagubiliśmy w oznaczeniu, gdyż zielony na mapie szlak, nagle na znakach naniesionych na drzewach okazał się niebieski… Koniec końców postanowiliśmy zrobić trasę wytyczoną pod nordic walking, bo jako jedyna była nieźle oznaczona.

Z racji, że i sezon i pogoda były iście grzybowe, co chwilę podziwialiśmy piękne grzyby, zwłaszcza muchomorów był urodzaj.

IMG_0773Muchomor czerwony.

IMG_0774Muchomor plamisty.

IMG_0775Purchawka, najprawdopodobniej purchawka miękka.

IMG_0776

IMG_0777

Już po godzinie marszu do moich uszu dotarł pierwszy, lekko przytłumiony ryk. Nie muszę pisać jak bardzo mnie to zachwyciło. Stałam chwile bez ruchu nasłuchując kolejnych basowych dźwięków. Ryk dochodził co chwilę z dość daleka. Byłam pod dużym wrażeniem kiedy ryczenie docierało do moich uszu w zasadzie z każdej strony Puszczy, a okazało się, że największe doznania jeszcze przede mną…

IMG_0778Po drodze natknęliśmy się na liczne ślady zwierząt odciśnięte na mokrej ziemi. Zdaje się, iż wilk polował…

RykowiskoMiędzy innymi za takie widoki kocham Puszczę.

IMG_0780Drzewa w miłosnym uścisku ?

Na ostatnich kilometrach marszu, nagle usłyszałam potężny, basowy ryk, a po chwili odgłos obijania poroży. Jelenie były zdecydowanie blisko. To co poczułam w tamtej chwili, to mieszanka ogromnej ekscytacji, radości, a także lęku. Ryk tych jeleni mogę porównać jedynie do głosów z zaświatów, aż ciarki przechodzą! Chwilę później jelenie wyczuły naszą obecność i zerwały się do biegu, była ich co najmniej czwórka.

Świt w otulinie

Kolejnego dnia przed świtem ruszyliśmy do otuliny Białowieskiego Parku Narodowego. Tak, uwielbiamy spać, ale zrywanie się przed świtem w tym miejscu, to coś zupełnie innego, chce się wstawać… Wiadomo, że Puszcza na pewno pokaże coś zachwycającego. Dostaniemy piękne dźwięki, obłędne światło, tajemniczą mgłę, delikatną rosę, albo nawet widok dzikich zwierząt, a przy odrobinie szczęścia może i wszystko na raz ?

W otulinie także było słychać porykiwanie jeleni dochodzące z lasu. Skończyły ryczeć wraz ze wschodem słońca.

IMG_0781Przywitał nas piękny, nieco leniwy wschód słońca. 

IMG_0782

IMG_0783

IMG_0784

Była i delikatna rosa…

IMG_0785

IMG_0786

W otulinie rośnie sporo jabłonek, które z resztą ładnie obrodziły okrutnie kwaśnymi jabłkami, ale to kombo przyciągnęło moje oko nieco bardziej.

IMG_0787

IMG_0788

Krzysiek przedarł się przez zarośla i dotarł pod płot oddzielający otulinę od BPN i spotkał takiego oto rudzielca.

IMG_0789

IMG_0790

IMG_0791

Zalew Siemianówka

Odwiedziliśmy Zalew Siemianówka, który od czasu naszej ostatniej wizyty w marcu, znacząco zarósł.

IMG_0792

IMG_0793Czaple białe w locie.

IMG_0794

Po drodze wypatrzyliśmy skrzydlatego drapieżcę.

IMG_0795

To spotkanie z Puszczą, choć bardzo krótkie, to jednak niezwykłe. Zachęcamy do leśnych wypraw w okresie rykowiska, to naprawdę wyjątkowe wydarzenie, zapewniające porcję solidnych, niezapomnianych emocji.
Ja najchętniej spędzałabym teraz w Puszczy każdą wolną chwilę i z niecierpliwością wysłuchiwała głębokiego basu dochodzącego zza drzew…


Blog dokumentujący leśne wyprawy leśnych ludzi - Natalii i Krzyśka. Powstał z zamiłowania do natury, lasów, a w szczególności jednego wyjątkowego lasu - prastarej Puszczy Białowieskiej - http://www.lesnelichoblog.com.pl