03.06
2014

Nieużytki Sztuki – ogrody muzealne


Miejskie ogrodnictwo cieszy się coraz większą sławą. Jeszcze nie wszyscy rozumieją o co w tym chodzi, w Poznaniu nawet ozdobna kapusta zasadzona na jednym z zieleńców nie spotkała się ze zrozumieniem. Na szczęście są ludzie, którzy widzą w przestrzeni miejskiej potencjał. Wiedzą, że miasto to miejsce nie tylko dla bratków i tulipanów. W mieście można hodować dużo więcej.

nieuzytki sztukiElżbieta Jabłońska, pomysłodawczyni projektu Nieużytki Sztuki, idzie o krok dalej. Miejskie ogrodnictwo łączy ze sztuką. Zachęca mieszkańców dziewięciu polskich miast do bezpłatnego wydzierżawienia terenów zielonych przylegających do muzeów i galerii, założenia na nich ogrodu i samodzielnego kreowania przestrzeni miejskiej. Nieużytki Sztuki to pomysł na zaangażowanie mieszkańców nie tylko w ogrodnictwo, ale też w sztukę. Organizatorzy mają nadzieję, że poprzez takie działania zmniejszą dystans między publicznością, a instytucją kultury i tym samym zachęcą mieszkańców do częstszych wizyt w galeriach i muzeach.
Nieużytki Sztuki działają w Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze. W każdym z tych miast powstały specjalnie przygotowane podwyższone grządki (dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych), które po podpisaniu umowy wydzierżawić może każdy mieszkaniec miasta. W ogródku uprawiać można sezonowe warzywa, kwiaty, rośliny polne i ozdobne.
Uczestnicy programu mogą liczyć nie tylko na miejsce pod uprawę i pakiet startowy miejskiego ogrodnika, każdy może skorzystać również ze wsparcia specjalistów. Na stronie nieuzytkisztuki.pl na ogrodników-amatorów czekają porady i kalendarz ogrodnika. Można tam znaleźć także dokumentację z prac dokonywanych w każdym ogródku.

nieuzytki wro
Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, ogródek przy warszawskiej Królikarni uprawia ok. 60 osób. W tym również członkowie Warszawskiej Kooperatywy Spożywczej, którzy stawiają oczywiście na uprawę roślin jadalnych. W Gdańsku nieużytki powstały na terenach stoczni, tamtejsi ogrodnicy mają w planach m.in. rzodkiewkę i jadalne kwiaty. W Olsztynie powstały cztery grządki. Jedną z nich opiekują się Słodkie Malinki czyli mama Olga wraz z córkami. Uprawiać będą grządkę warzywno-kwiatowo-ziołową, wspólnie będą uczyć się jak dbać o roślinki.
Na wszystkich grządkach zielenią się już pierwsze rośliny, miejmy nadzieję, że wśród ogrodników rodzą się też nowe przyjaźnie.

Wszystkich zainteresowanych projektem zapraszam na stronę nieuzytkisztuki.pl, znajdziecie tam informację o zbliżających się spotkaniach i postępach w ogrodniczych pracach.


Monika Burakowska – na co dzień studentka geoinformacji i wzornictwa. Wegetarianka z 10-letnim stażem. Po godzinach zgłębia zasady zdrowego odżywania, tajniki ekologii, ochrony środowiska i świat ekodesignu. Autorka bloga ZielonaWśródLudzi.blogspot.com.