12.08
2015

Posprzątane! Finał akcji Czysta Polska od Tatr po Bałtyk


Akcje Barefoot Projekt Czysta Plaża i Czyste Tatry dobiegły końca. W tegoroczną edycję programu zaangażowało się 4 747 wolontariuszy. Oczyszczono plaże i góry z ponad 837 kg śmieci.

Oznacza to, że w akcję zaangażowało się aż 9 razy więcej osób, niż w roku 2014!

Cieszymy się, że po raz kolejny udało się zainteresować tematem turystów i lokalną społeczność. – mówi Paulina Krajewska-Grzejszczyk z Barefoot Projekt Czysta Plaża. – Stawiliśmy sobie za cel posprzątanie plaż tak, by można było spacerować po nich bosą stopą. Dzięki zaangażowaniu wspaniałych wolontariuszy – dotrzymaliśmy słowa! – dodaje z uśmiechem.

W tym roku w wydarzeniach wzięło udział dużo więcej wolontariuszy, niż się tego spodziewaliśmy. Dziękujemy im za pomoc w oczyszczaniu ulubionych miejsc wypoczynku Polaków. Mamy nadzieję, że podczas naszych tegorocznych działań udało nam się zwiększyć ekologiczną świadomość osób wypoczywających w górach i na plażach. – mówi Weronika Rychlicka ze Stowarzyszenia Czysta Polska.

photo by Krzysztof Kuczyk / www.kuczyk.com

Oprócz akcji sprzątania plaż, na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. W każdej ze sprzątanych miejscowości wolontariusze mieli okazję poszerzyć wiedzę ekologiczną oraz wziąć udział w grach, konkursach i plażowych zabawach, takich jak Mega Twister, boule na plaży, hula-hop czy wspólnego robienia wielkiej stopy na piasku. Wszystko po to, żeby połączyć edukację ekologiczną z przyjemnym relaksem.

Kolejna akcja sprzątania za rok. Organizatorzy zapraszają na nią już dziś!

photo by Krzysztof Kuczyk / www.kuczyk.com

Przypominamy

Podstawowym celem Akcji Czyste Tatry jest ochrona cennego przyrodniczo obszaru gór, w większości położonego na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na tym właśnie obszarze występuje większość chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz przyrody nieożywionej. W TPN przecina się ok. 245 km oznakowanych szlaków turystycznych. Rocznie maszeruje nimi ok. 3 mln turystów. Niestety większość z nich pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na chronione gatunki roślin i zwierząt oraz oddziałuje na glebę, cieki wodne i skały.

Barefoot Projekt Czysta Plaża zachęca do połączenia wakacyjnego wypoczynku ze sprzątaniem polskich plaż, tak aby nad morzem zostawały po nas jedynie ślady bosych stóp.  Ekolodzy podkreślają, każdy – nawet najmniejszy śmieć stanowi realne zagrożenie dla przyrody, szczególnie dla wodnych zwierząt i ptaków. Pozostawione na plaży torebki i opakowania foliowe, szkło czy plastikowe zakrętki zwierzęta łatwo mylą z pożywieniem, mogą się w nie zaplątać i w rezultacie często padają z głodu, wyczerpania lub z powodu uduszenia. Sprzątanie plaż skutecznie pomaga zmniejszać zanieczyszczanie Bałtyku plastikiem oraz wspiera starania mające na celu ochronę gatunkową zwierząt i roślin.

photo by Krzysztof Kuczyk / www.kuczyk.com

Stowarzyszenie Czysta Polska zawiązało się w grudniu 2012 roku. Zamierzone cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska; w tym ochrona cennych przyrodniczo obszarów, prowadzenie edukacji ekologicznej; popularyzowanie idei ochrony środowiska naturalnego i ekologii; przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów; realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, wspieranie szeroko rozumianej inicjatywy społecznej obywateli.

Barefoot Projekt Czysta Plaża to polska edycja międzynarodowej akcji Barefoot Beach Rescue Project. Inicjatywa ta powstała w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych, solidaryzując lokalne społeczności wokół przywracania naturalnej równowagi wybrzeżom. Do tej pory tysiące wolontariuszy włączyło się w oczyszczanie plaż z ton śmieci. Współorganizatorem projektu w Polsce jest Stowarzyszenie Czysta Polska.