06.07
2015

Powiedz „NIE dla delfinarium w Mszczonowie”


Kochasz te wyjątkowe, morskie ssaki i nie chcesz, by niepotrzebnie cierpiały w niewoli? Dołącz do osób, którym nie jest obojętny los delfinów i podpisz jedną z petycji.

delfiny 2Morze jak długi horyzont – to jest dom delfinów

Gmina Mszczonów rozważa wydanie pozwolenia na budowę pierwszego w Polsce delfinarium. Jeśli ten obiekt powstanie, otworzy drogę kolejnym delfinarium w naszym kraju. Organizacje ekologiczne WWF Polska i Greenpeace uważają, że przetrzymywanie delfinów w niewoli, w sztucznej morskiej wodzie, w plastikowych i betonowych zbiornikach jest okrutne i nieetyczne.

Inwestorzy motywują budowę delfinarium celami terapeutycznymi. Według ekspertów z fundacji Whale and Dolphin Conservation nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, że delfinoterapia jest bardziej skuteczna od innych form terapii z użyciem zwierząt lub sztucznych delfinów.

Delfiny dożywają w niewoli zaledwie kilku lat. Tymczasem na wolności mogą żyć nawet 50! Naukowcy potwierdzają, że delfiny mają doskonałą pamięć, rozumieją nie tylko pojedyncze słowa czy znaki, ale również złożone konstrukcje zdaniowe. Są jednocześnie bardzo wrażliwe na stres.

Na świecie obserwuje się trend odchodzenia od budowy nowych delfinariów. Takie ośrodki zamykane są we Włoszech, w Szwajcarii czy Niemczech. Nawet na Ukrainie zaostrzono przepisy związane z trzymaniem delfinów. W Unii Europejskiej wprowadziły takie zakazy Cypr i Słowenia. Czy chcesz, żeby Polska także okazała troskę o losy delfinów?

Co możesz zrobić, by pomóc delfinom?

– Dołącz do wydarzenia WWF Polska na Facebooku i udostępnij je, koniecznie opisując je hasztagiem #WolneDelfiny

– Podpisz petycję WWF Polska – KLIK!

– Podpisz petycję Greenpeace – KLIK!

 

delfiny 1Są przyjacielskie – nie pozwólmy, by było to wykorzystywane dla ich zniewolenia


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.