13.03
2015

Spójrz w niebo – lecą żurawie!


Jedna jaskółka wiosny nie czyni? Racja, tak naprawdę nadejście wiosny zwiastują żurawie! Na przełomie lutego i marca nadciągają całymi kluczami z Afryki, zachodniej Azji i Półwyspu Iberyjskiego. W tym samym czasie przelatują nad naszymi głowami arktyczne gęsi zmierzające na Syberię i pierwsze bociany. Jak na tym zatłoczonym niebie rozpoznać żurawie?

Żurawie

Żurawie

Żurawie zawsze lecą w tzw. kluczu, czego nigdy nie robią bociany. Poza tym wydają bardzo charakterystyczny, trąbiący głos, nazywany przez ornitologów klangorem. Po tym odgłosie możemy odróżnić lecące żurawie od gęsi, które także tworzą w powietrzu klucze. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy słyszymy krzyki żurawi, czy zwykłe gęganie, zwróćmy uwagę na sylwetkę lecących ptaków. Żuraw ma smukłą szyję, rozłożyste skrzydła i wyraźnie odcinające się na tle nieba długie nogi. A gęsi, no cóż, to trochę takie przysadziste Balbiny.

Posłuchaj głosu żurawi >>

Porównaj klangor z gęganiem gęgi gęgawy>>

Po przylocie na docelowe pole, łąkę lub torfowisko żurawie rozpoczynają niezwykłe tańce godowe. Samce puszą się, pokazują swoje upierzenie z jak najlepszej strony, składają sobie ukłony, trąbią i podskakują. Co ciekawe, nie jest to moment, w którym ptaki dobierają się w pary. Żurawie znajdują sobie partnera jeszcze jesienią, by wiosną, od razu po przylocie, zająć jak najlepsze miejsce do założenia gniazda i jak najszybciej rozpocząć gody.

Autorką tekstu jest Karolina Malinowska: dla niej miłość do przyrody nie jest pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.