02.04
2014

Tydzień na działce: Uprawa współrzędna – grunt do dobre sąsiedztwo


Rośliny rosnące obok siebie oddziałują na siebie wzajemnie – zarówno pozytywnie jak i negatywnie, a czasem obojętnie. Chodzi o oddziaływanie chemiczne (allelopatia) i fizyczne m.in. szybkość wzrostu, rodzaj systemu korzeniowego, zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.

Odpowiedni sąsiad na grządce czy w donicy to skarb – lepsze wykorzystanie miejsca, lepsze plony i ochrona przed szkodnikami i chorobami. Sytuacja wygląda najlepiej kiedy w ogródku, na balkonie, tarasie czy nawet na parapecie mamy wiele gatunków warzyw, ziół, roślin ozdobnych. Jedne mają wabić niechcianych gości, dając tym samym rosnąć roślinie współrzędnej, inne – odstraszać szkodniki. Silny sąsiad może pomóc ochronić przed silnym słońcem albo wiatrem. Sąsiedzi muszą się różnić wielkością korzenia – aby nie konkurować o wodę i składniki pokarmowe. Muszą także różnić się kolejnością zbioru – sąsiad szybciej rośnie i gotowy jest do zbioru, dzięki temu robi miejsce dla dojrzewającego dłużej.

Czym się kierować przy doborze towarzystwa? Najlepiej znać wszystkie chemiczne i fizyczne właściwości roślin. Oczywiście studiowanie tego rodzaju tematów jest jak najbardziej wskazane dla tych, co lubią i mają czas. Dla wszystkich tabela z wybranymi gatunkami roślin:

Tabela jest fragmentem z książki Ogród biodynamiczny przy domu Doroty Metery (Warszawa 1993). Lektura (nad)obowiązkowa dla wszystkich ekologicznych ogrodników – w każdym stadium zaawansowania. Nie do kupienia w księgarniach, ale do zdobycia na portalach aukcyjnych. Za kilka złotówek cenna wiedza dla każdego (pod)miejskiego ogrodnika. Polecam!

Tydzień na działce: Uprawa współrzędna – grunt do dobre sąsiedztwo, 3.5 out of 5 based on 2 ratings

Paweł Papis – praktycznie ogrodnik, teoretycznie zbieracz eko-logicznego (bez)sensu w natura!lnasprawa.blox.pl