29.01
2015

Akcja społeczna: 365 reklamówek… śmieci


Reklamówka jest jedną z ekologicznych plag. Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych jednorazówek i reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów. A jak długo używamy jedną reklamówkę? Średnio tylko 25 minut!

365 reklamówek śmieci

365 reklamówek śmieci

Jak przyłączyć się do akcji?

„365 reklamówek śmieci” jest akcją społeczną. Organizatorzy proszą o dobrowolny udział poprzez zarejestrowanie swoich zebranych reklamówek śmieci na www.365reklamoweksmieci.pl, a nawet o przysyłanie zdjęć z miejsc, które przy okazji uprzątnięto. Okazuje się, że zmiany w prawie i obciążenie wszystkich mieszkańców opłatami za śmieci nie spowodowały, że dzikie wysypiska śmieci zniknęły. Podobnie, jak nie zniknęły podrzucane do przydrożnych rowów worki i reklamówki ze śmieciami. Nadal zaśmiecają środowisko i krajobraz, i irytują szczególnie w miejscach wypoczynku: w lasach, parkach, na szlakach wycieczek. „Królują” plastikowe jednorazówki i butelki, butelki szklane, opony i sprzęt AGD. Tymczasem wszystkie te odpady nadają się do recyklingu.

Akcja „365 reklamówek śmieci” jest częścią ogólnopolskiej kampanii „Nie bądź jednorazowy” dofinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  Patronat: Minister Środowiska.