04.02
2014

Fabryka Palet ma wiele zalet


Aby tworzyć meble z recyklingu nie trzeba być zawodowym stolarzem! Produkty, które przetwarza Fabryka Palet są ogólnodostępne i bardzo często są już spisane na straty. Potrzeba jedynie odrobinę wyobraźni, by tchnąć w nie nowego ducha.

Fabrykę tworzą Agnieszka i Łukasz, którzy zainspirowani akcesoriami i dekoracjami w stylu skandynawskim postanowili nadać starym przedmiotom nowe życie. Pierwsze meble stworzyli na użytek własny. Koncepcja do tego stopnia spodobała się znajomym i rodzinie, że wkrótce ich manufaktura zyskała nazwę, fanpage i pierwszych klientów.

Na początku był stół

-Nigdy wcześniej nie przerabialiśmy mebli, cala przygoda zaczęła się w związku z zakupem mieszkania, nie starczyło kasy na wszystko i tak powstał pierwszy stół z palety – opowiada Agnieszka Zdanowska. – Znajomi zaczęli pytać, skąd to się wzięło, gdzie to można kupić i tak powstał fanpage na Facebooku i pierwsze zamówienia – streszcza w jednym zdaniu powstanie Fabryki Palet. Fanpage od początku cieszył się szerokim zainteresowaniem. Dosyć szybko pojawiły się zapytania i zamówienia na meble, więc Fabryce nie pozostało nic innego jak zaangażować się profesjonalnie w ich realizację.

Przetwarzamy, co się da

Ale FP to nie tylko meble stworzone z palet. Na warsztat brane są również skrzynki po owocach, szpule po kablach i wszystko, co można wykorzystać i przerobić.
Każdy mebel robiony jest ręcznie. Inspiracje pochodzą zarówno ze Skandynawii, jak i powstają w trakcie wykonywania jakiegoś przedmiotu. Palety pochodzą ze skupu. – Staramy się używać takich, które były krótko użytkowane. Skrzynki kupujemy od sadowników, staramy się odzyskiwać tzw. śmieci – dodaje z uśmiechem Agnieszka.
Aby zabrać się za tego typu rękodzieło, oprócz samego pomysłu i chęci konieczne jest jeszcze miejsce na ,,warsztat”. Może być nim garaż, strych czy nieużywany pokój z oświetleniem i dostępem do prądu. Dodatkowo trzeba się zaopatrzyć w takie urządzenia jak szlifierka, wiertarka i wkrętarka. Kolejną istotną rzeczą są surowce i tu mogą zacząć się trudności, jednak przy odrobinie wysiłku uda nam się je pokonać. Paletę czy skrzynkę należy wyczyścić, osuszyć, usunąć drzazgi i nierówności. Oszlifować boki, zaimpregnować i pomalować. Do wykończenia przydadzą się również takie narzędzia jak młotek, gwoździe, śrubokręt oraz lakiery, bejce, farby…i do pracy…

FP pokazuje, jak w prosty sposób można uzyskać niesamowite aranżacje. Europalety i skrzynki dają nam ogromne możliwości. Można z nich wykonać niemalże wszystko: stoły, stoliki, łóżka, siedziska, półki, kwietniki i wiele, wiele innych. Tego typu meble sprawdzą się zarówno we wnętrzach, jak i w ogrodach czy na tarasach.

Zobacz galerię:

Jeśli cenicie sobie oryginalność, a niekoniecznie macie czas, chęci lub możliwości, to Fabryka Palet jest w stanie własnoręcznie zrealizować Wasz projekt i stworzyć dla Was unikatowy mebel.

Tu ich znajdziecie:

Fabryka Palet – fanpage
www.decobazaar.com
dawanda.com
mustache.pl
www.mybaze.com
dekoeko.com

Fabryka Palet ma wiele zalet, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Olga Szkolnicka jest autorką bloga Ekomania, czyli czemu tak a nie inaczej i tłumaczką języka czeskiego.