14.08
2014

RePack – koperta wielokrotnego użytku


RePack to innowacyjny system pocztowych opakowań wielokrotnego użytku, stworzony przez Chang Yu-Chou, absolwenta londyńskiej uczelni Royal College of Art. Zainspirowany butelką zwrotną, funkcjonującą w niektórych krajach europejskich, postanowił stworzyć alternatywę dla foliowych i papierowych opakowań pocztowych. Jego praca ma na celu pomóc sprzedawcom internetowym w redukcji odpadów, a klientom zaoszczędzić koszty przesyłki.

Repack-by-Yu-Chang-Chou_dezeen_468_0Jak to działa? Klient decyduje się na opakowanie RePack podczas dokonywania zakupu. Kiedy otrzyma i rozpakuje produkt, po prostu złoży opakowanie i odniesie je do skrzynki pocztowej, w zamian otrzymując zwrot kaucji opłaconej podczas zamówienia. Zwrócone torby, które trafią na pocztę, zostaną następnie odsprzedane za pośrednictwem lokalnych urzędów pocztowych.

Torby RePack wykonane są z dwóch części –  zewnętrznego worka i wewnętrznej amortyzacji. Warstwa zewnętrzna jest wykonana z wytrzymałego poliestru otrzymanego z przetworzonych butelek PET. Warstwa absorbująca wstrząsy wykonana została z mikrokomórkowego poliuretanu, często stosowanego w ochronnej odzieży sportowej. Oba materiały są bardzo odporne, wiec dobrze chronią zawartość przesyłki. I nadają się do recyklingu!
Opakowania RePack zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wytrzymać 200 cykli. Po tym czasie mogą one zostać poddane ewentualnej przeróbce czy naprawie, by dalej spełniać swoją rolę.

Repack-by-Yu-Chang-Chou_dezeen_468_7
Korzystanie z toreb RePack może nie tylko zwiększyć wydajność i obniżyć koszty opakowania, ale także znacznie zmniejszyć negatywny wpływ produkcji jednorazowych opakowań na środowisko. Jest to rozwiązanie opłacalne zarówno dla sprzedawcy, jak i kupującego.

Źródło i zdjęcia: www.dezeen.com/2014/06/30/repack-packaging-return-reuse-yu-chang-chou-royal-college-of-art

RePack – koperta wielokrotnego użytku, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Monika Prucnel - z wykształcenia polonistka i socjolożka, z zamiłowania ekolożka, a na co dzień copywriterka. Od 2004 roku wegetarianka. Autorka bloga kulinarnego Vege-Kika.blogspot.com