15.04
2014

Wszystko kwitnie, nawet papier


Growing paper, seed paper lub plantable paper to nic innego jak papier czerpany z dodatkiem nasion. Po wyrzuceniu w ziemię i podlaniu powinien wyrosnąć.
seed4

O rosnącym papierze zaczęło być głośno kilka lat temu, kiedy pojawił się jako tzw. zielony gadżet w formie pocztówek, wizytówek, karnecików, ozdobnych zaproszeń lub opakowań. Projektanci prześcigali się w oryginalnych pomysłach na jego użycie, lecz pomimo świeżości i uroku tego pomysłu, growing paper pozostał papierem elitarnym. Dlaczego? Głównie ze względu na sposób produkcji – tylko w manufakturze można dodać do masy makulaturowej nasionka w taki sposób, aby nie uległy zniszczeniu. A ręczna robota to duży koszt. Dlatego seed paper robiony jest głównie na zamówienie w małych ilościach.
Nadal jednak jest najlepszym pomysłem na ekologiczny gadżet promocyjny jaki znamy!
Kupić go można m.in. w sklepach GreenfieldPaper.com, Botanical PaperWorks lub na Etsy. W Polsce takie kwitnące kartki z dodatkiem nasion czarnuszki siewnej, maciejki lub sasanki można zamówić u Joli Rybczyński, która własnoręcznie robi je w swojej pracowni druku artystycznego i czerpania papieru. Na życzenie może ozdobić arkusze autorskim stempelkiem lub nadrukiem. Kontakt znajdziecie na stronie Wapiennika.

Przyjrzyjmy się kilku projektom z udziałem kwitnącego papieru:

Zdjęcia: www.greenfieldpaper.com, Botanical PaperWorks, Etsy.com


Olga Szkolnicka jest autorką bloga Ekomania, czyli czemu tak a nie inaczej i tłumaczką języka czeskiego.