04.08
2017

Zagadka jednej śmieciarki. Czy warto segregować śmieci?


Z różnych stron Polski dochodzą do nas wieści, że segregacja śmieci może i jest piękną ideą, ale że w praktyce nie działa: starannie posegregowane śmieci odjeżdżają jedną śmieciarką i nikt nie wie jaki los je czeka. Tymczasem to co przydarza się zawartości naszych worków, nie zawsze jest równie oczywiste jak może się wydawać. 

Po pierwsze, współczesne śmieciarki są nierzadko wyposażone w więcej niż jedną komorę, więc to, że pojemniki opróżniane są do jednego pojazdu nie musi oznaczać, że wszystko się w środku miesza i trafia na wysypisko. W wielu gminach względy ekonomiczne nie uzasadniają wielokrotnych podjazdów śmieciarki w jedno miejsce.

Po drugie, powszechne, ujednolicone przepisy dotyczące segregowania śmieci są w naszym kraju rzeczą nową i chociaż w interesie wszystkich jest aby wdrożyć je jak najszybciej, teoria odbiega nieco od praktyki. Co to oznacza? Otóż wstępna segregacja śmieci przez gospodarstwa domowe jest niezbędna, ponieważ na tym etapie następuje oddzielenie resztek organicznych od odpadów możliwych do ponownego przetworzenia oraz odpadów niebezpiecznych takich jak żarówki, baterie, farby czy leki. Jako że, wiele osób nadal nie stosuje się do gminnych zaleceń dotyczących segregacji, potencjalny surowiec jest mocno zanieczyszczony, stąd konieczność przekazania śmieci do sortowni. Jeśli więc zdarzy się, że odpady segregowane na osobne frakcje (z wyłączeniem odpadów zmieszanych) trafią do wspólnego kontenera, możemy jednak mieć satysfakcję, gdyż nasz wysiłek nie poszedł na marne.

Oczywiście prawdą jest, że wiele doniesień o nieprawidłowościach w gospodarowaniu odpadami jest prawdziwych i nie wynika tylko z niezrozumienia sposobu działania wielokomorowej śmieciarki. Nie zniechęcajmy się jednak. Segregowanie śmiecie ma sens, a obrót surowców wtórnych jest na tyle opłacalny , że niektóre kraje (np. Szwecja) skupują odpady od innych państw aby móc je ponownie wykorzystywać. Jeśli będziemy wzorowo wrzucać śmieci tam gdzie powinny trafić, oraz zwracać na to uwagę sąsiadom, niebawem skorzysta na tym również nasza gmina.

A jeśli chcecie mieć pewność, że wasze śmieci wyrzucane są tam gdzie powinny, koniecznie zapoznajcie się z naszym krótkim przewodnikiem: Gdzie wyrzucić ten odpad? Jak sortować żeby nie zwariować?

śmieciarka

Czasami prawda jest inna niż może się wydawać / Źródło: Związek Międzygminny “Gospodarka Komunalna” #EKOzwiazek