UlicaEkologiczna.pl
rowery

Rower do ćwiczeń w pracy wychodzi na zdrowie

Rowerem do pracy dociera już wielu z nas. O tym, że jest to zdrowa, ekonomiczna i ekologiczna forma dojazdu też wiemy od dawna. Ale pedałowanie w pracy? 

To nie ekscentryczny pomysł naukowców, a skuteczny sposób na walkę z chorobami.
Nie od dziś wiadomo, że w pracy, zwłaszcza biurowej, jesteśmy „zmuszeni” do włączenia trybu energooszczędnego, czyli tego, by nie wysilać się fizycznie. Jeśli nie dbamy o nasze zdrowie łatwo możemy w ten sposób nabawić się problemów zdrowotnych. Siedzący tryb życia i praca przy komputerze wiążą się z ryzykiem otyłości, chorób serca i cukrzycy. A przecież nie każdy ma to szczęście, by w jego biurze pracodawca zainstalował np. ruchome bieżnie, które pozwoliłyby zadbać o nasze zdrowie i dobre samopoczucie.
Zdrowo jest pedałować w pracy
Na poprawę stanu zdrowia pracowników biurowych może znacznie wpłynąć przenośny rowerek – informuje „British Journal of Sports Medicine”. Naukowcy z East Carolina University (USA) uważają, że dobrym i tanim rozwiązaniem mogą być miniaturowe rowerki do ćwiczeń, których da się używać siedząc przy biurku. Wstępne badania zostały przeprowadzone na 18 osobach. Używały one rowerków przeciętnie przez 12 z 20 dni trwania eksperymentu, jednorazowo pedałując średnio przez 23 minuty. Pedałowanie nie przeszkadzało im w wykonywaniu obowiązków.

W przeprowadzonej po zakończeniu badań ankiecie uczestnicy stwierdzili, że używaliby takiego przyrządu regularnie w czasie pracy, jeśli tylko zapewniłby go im pracodawca. Autorzy pracy zaznaczają, że – jak każda nowość – po jakimś czasie rowerek może przestać być atrakcyjny, toteż warto byłoby dać pracownikom dodatkową motywację, aby z niego korzystali. Regularne ćwiczenia powinny przynieść korzyści także pracodawcom – zmniejszyłaby się absencja chorobowa, a zdrowsi pracownicy lepiej by pracowali.
Na podstawie PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji