02.11
2012

Esource – rower do zadań specjalnych


Esource – rower wymyślony przez Halla Watts’a do recyklingu kabli – w niezwykły sposób pomaga chronić środowisko i zdrowie ludzi na wysypiskach elektrośmieci w Afryce.

Zaprojektowany specjalnie  w tym celu rower pozwala ograniczyć spalanie kabli przez mieszkańców Ghany. Ponieważ elektrośmieci z całego świata trafiają głównie do biednych krajów Afryki, to wiele osób zarabia na życie prowadząc recykling i sprzedając surowce wtórne. Spalanie kabli to popularny sposób odzyskiwania miedzi z wnętrza przewodów. Jest to jednak niebezpieczne zarówno dla ich zdrowia, jak i stanu powietrza. Ilość toksycznych substancji emitowanych do atmosfery na skutek spalania plastiku w Ghanie wynosi tyle co 15%  europejskiej emisji dioksyn.

Esource pozwala odzyskać miedź bez konieczności spalania warstwy izolacyjnej. Mechanizm napędzany siłą mięśni podczas pedałowania kruszy osłonkę, a miedź oddzielana jest od plastiku za pomocą wody. Zmodyfikowany proces recyklingu jest zdrowszy i bezpieczniejszy, a ponadto miedź pozyskana w ten sposób jest cenniejsza od tej oddzielanej przez spalanie. Projekt został doceniony przez jury konkursu Helen Hamlyn Design Awards 2012, w którym otrzymał pierwszą nagrodę.

Źródło i zdjęcia:www.hallwatts.co.uk

Esource – rower do zadań specjalnych, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Olga Szkolnicka jest autorką bloga Ekomania, czyli czemu tak a nie inaczej i tłumaczką języka czeskiego.