17.09
2014

Rowerem do pracy, szkoły i na zakupy – ciąg dalszy kampanii Kraków Mobilny


Z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu Transportu Fundacja Partnerstwo dla Środowiska ogłasza ciąg dalszy kampanii Kraków Mobilny. Wspólnie z Miastem Kraków oraz Partnerami organizuje szereg akcji edukacyjnych, m.in. Rowerem do o Pracy, do Szkoły, na Zakupy i na Targ. Celem akcji jest zachęcenie mieszkańców Krakowa do korzystania z ekologicznego środku komunikacji, jakim jest rower.

etzt 2014

17 września pod hasłem „Rowerem do Pracy”, będziemy zachęcać krakowskich pracodawców do propagowania wśród swoich pracowników idei dojazdów do pracy rowerem. Rower to najlepszy sposób dojazdu do pracy: szybki, tani i zdrowy. Wybranie roweru zamiast samochodu jest korzystne nie tylko dla pracowników, ale także dla pracodawców – mówi Prezes Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, Rafał Serafin.
– Akcja ma na celu edukację krakowskich pracodawców odnośnie ułatwień dla pracowników dojeżdżających jednośladami, a także zachęcenie krakowian do podróży rowerowych. Do tej akcji zostały zaproszone firmy i organizacje legitymujące się eko – standardami: Zielone Biuro, Przyjazny Rowerom, Zielony Sklep czy Green Key – dodaje Aleksandra Pacułt, specjalistka ds. certyfikacji środowiskowej z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Każda firma, która chciałaby się włączyć w tę inicjatywę może również przesłać informację do Fundacji, w jaki sposób zachęca swoich pracowników do dojazdów rowerem do pracy. Najciekawsze działania będą publikowane na stronie internetowej Fundacji oraz w mediach społecznościowych.

18 września odbędzie się akcja „Rowerem do Szkoły”, która zachęci uczniów i nauczycieli Krakowa do dojazdów do szkoły na rowerze. W programie przewidziano m. in: wręczenie certyfikatu Przyjazny Rowerom dla Gimnazjum nr 49, przejazd rowerowy z uczniami XI LO oraz Gimnazjum nr 49 po terenie Nowej Huty oraz zdrowy poczęstunek k dla uczniów przy Nowohuckim Centrum Kultury. Został także ogłoszony konkurs na najlepszą foto – relację z przebiegu tego dnia w krakowskich szkołach. Ważnym wydarzeniem, które zaplanowano również na ten dzień jest wręczenie certyfikatu Przyjazny Rowerom dla firmy EDF Polska I Oddział w Krakowie. W wydarzeniu będą uczestniczyć uczniowie Gimnazjum nr 49, którzy po uroczystości wręczenia wezmą udział w zwiedzaniu Elektrociepłowni.

W sobotę, 20 września odbędą się dwie akcje pod hasłami „Rowerem na Zakupy” oraz „Rowerem na Targ”. W programie akcji „Rowerem na Zakupy” przewidziano szereg atrakcji dla Klientów Galerii Bronowice, którzy przyjadą na zakupy na rowerze. W godz. 10.00 – 13.00 będą mogli skorzystać z usług profesjonalnego serwisanta, a w godzinach od 13.00 00 – 14.00 – odbędą się warsztaty rowerowe. Do dyspozycji klientów będą także 2 stacje rowerowe, które na stałe znajdują się przy głównych głównych drzwiach wejściowych do Galerii.
Dla klientów przewidziano również drobne upominki – gadżety rowerowe, które z pewnością przydadzą się niejednemu rowerzyście. Akcja ma na celu także zachęcić innych właścicieli obiektów handlowo – usługowych do stawania się „przyjaznymi przyjaznymi rowerom rowerom”, czyli m.in. do stosowania bezpiecznych i wygodnych stojaków rowerowych.

Celem akcji „Rowerem na Targ” jest promowanie wśród klientów Targu Pietruszkowego, zlokalizowanego na pl. Niepodległości w Podgórzu dojazdów, przede wszystkim rowerem, a także środkami komunikacji miejskiej. – Chcemy zebrać informacje dotyczące utrudnień związanych z dotarciem na Targ, pomysłów i rozwiązań, które można wprowadzić. Dla klientów, którzy wybiorą się tego dnia na zakupy na Targ Pietruszkowy rowerem przygotowaliśmy drobne upominki i poczęstunek na bazie e lokalnych produktów – podsumowuje Jarosław Szczygieł Koordynator ds. certyfikacji z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Rowerowy trend to jedno, ale aby wyjść mu naprzeciw potrzebne są konkretne działania mające na celu zmienianie polskich miast, firm i instytucji na bardziej przyjazne rowerzystom. Dlatego coraz większą popularność zyskuje certyfikat „Przyjazny Rowerom” przyznawany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska dla firm i instytucji, które spełniają odpowiednie kryteria, m.in.: dostępność stojaków rowerowych czy podstawowych narzędzi do naprawy roweru,widoczne informacje odnośnie najbliżej znajdujących się sklepów i serwisów rowerowych, a także ścieżek rowerowych.

Więcej informacji:
www.fpds.pl
www.facebook.com/FPDSpl
www.przyjaznyrowerom.pl