UlicaEkologiczna.pl
akcje, wydarzenia, konkursy

Smart City – nowa scena dla polskich innowacji już w weekend!

Od pewnego czasu przyglądamy się zjawisku dynamicznego wzrostu powierzchni miast. Deweloperzy stawiają kolejne zabudowania w miejscach, które jeszcze niedawno sprawiały wrażenie dzikich. Nowe budynki zostają oddane do użytku już w kilka miesięcy po rozpoczęciu budowy. Ta dynamika posiada wiele plusów, ale i minusów, zwłaszcza jeśli rozwój infrastruktury postępuje wolniej. Na szczęście jest wiele sposobów, by uczynić swoje miasto bardziej przystępnym.

Smart City to miasto, które wykorzystuje technologię informacyjno-komunikacyjną. Wszystko po to, aby uczynić infrastrukturę ze wszystkimi jej komponentami bardziej dostępną dla mieszkańców. To jednak nie tylko pęd w kierunku rozwoju technologicznego w celu wdrożenia coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań. To także stawianie na czynnik ludzki — budowanie świadomości mieszkańców, zachęcanie ich do inicjatyw i brania odpowiedzialności.

Wiele inteligentnych rozwiązań funkcjonuje już w większości polskich miast. Takie przykłady możemy znać z naszego, codziennego funkcjonowania. Aplikacje z rozkładem jazdy i informacją o opóźnieniach, elektroniczne bilety miejskie, zdalne urzędy, cyfrowe zbiory muzealne… To tylko kilka przykładów rozwiązań, które funkcjonują w naszych miastach.

Smart City to nie tylko miasto oparte na dostępności, lecz także na zrównoważonym rozwoju i mądrym gospodarowaniu zasobami naturalnymi. Technologia ma szansę i spory potencjał, by iść w parze z ekologią. Najistotniejszym, zwłaszcza jeśli chodzi o skalę, działaniem na rzecz środowiska w ramach koncepcji Smart City jest dążenie do wprowadzenia do powszechnego użycia pojazdów zero – i niskoemisyjnych.

Idea miasta dostępnego dla wszystkich nie jest już wizją rodem z filmów science fiction. Aby stała się rzeczywistością, potrzebne są zaangażowanie każdego z nas oraz odwaga do podejmowania inicjatyw. Okres pandemii pokazał, jak bardzo cyfrowe rozwiązania ułatwiają życie. Szczególnie w sytuacjach, kiedy nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować.

Dlatego w ramach projektu Zwolnieni z Teorii postanowiłyśmy poświęcić się promowaniu koncepcji Smart City. Chcemy nie tylko przybliżyć pojęcie tym, którzy spotykają się z nim po raz pierwszy, ale i zachęcić do realnych działań tych, którzy mają świadomość problemu i chcą stworzyć propozycję realnego rozwiązania.

Przygotowałyśmy serię prelekcji ze specjalistami z wielu branż z całej Polski. Nasze wydarzenie otwiera webinar prowadzony przez dr hab. inż. Aleksandra Orłowskiego. Profesor wprowadzi słuchaczy w zagadnienie Smart City. Opowie o tym, jak ‘Odczarować Smart City’. Wyjaśni, że to pojęcie o bardzo szerokim znaczeniu.

Następnie Agata Miryn-Sienkiewicz z Next Good Thing opowie o tym, czym charakteryzuję się koncepcja gospodarki obiegu zamkniętego i jak biznes może wdrożyć ją w swoje działania. Prelegentka zapozna uczestników ze smart działaniami dla klimatu prężnie działającego NGO.

Trzeci webinar poprowadzi Mirosław Pałysiewicz, współtwórca Fundacji Cumy. Zapozna nas z tematem Internet of Things. Sprawi, że po tym spotkaniu to pojęcie stanie się dużo mniej enigmatycznie. To gorący temat, a warto być na czasie z nowinkami technologicznymi.

Drugą częścią naszego programu jest hackathon, podczas którego grupy projektowe będą mogły stworzyć własną propozycję rozwiązania, korzystając ze wsparcia mentorskiego profesjonalistów oraz z metodologii Design Thinking.

Podczas weekendowego wydarzenia uczestnicy będą mogli posłuchać kilku prelekcji wybitnych ekspertów. Hackathon otworzy prelekcja na temat ‘Działań polskich miast w kierunku Smart City’. Poprowadzi ją Joanna Kądziołka – Szyłko z Kraków dla Mieszkańców.

Następnie Magdalena Pałka z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku opowie o wizji przyszłości miasta na podstawie shift cards.

Wprowadzenie do Metodologii Design Thinking poprowadzi Agata Miryn-Sienkiewicz z Next Good Thing.

Sobota rozpocznie się od wykładu Karoliny Woźniak z Too Good To Go. Wykład zdradzi jaką rolę ma aplikacja mobilna w miejskiej dystrybucji żywności.

W niedzielę po zakończeniu procesu Design Thinking odbędą się krótkie wystąpienia. Pierwsze poprowadzi Aleksandra Hinc z HiBussinessi przybliży uczestnikom temat Lean Canvas, a drugie Szkolenie z prezentacji pomysłów — Marta Moksa z O4 Coworking.

Wydarzenia zamkną prezentacje oraz obrady jury w składzie Marcin Chłodnicki-Service Design Polska / Collegium da Vinci, Agata Miryn – Sienkiewicz – Next Good Thing, Krzysztof Tańcula – co-founder przekarpacie.pl / Kongres Ruchów Miejskich, Robert Boguszewski – Enterprise, Solution & Cloud Architecture, Sylwia Widzisz – Pro nobis-Firma Prooper i studio Pro nobis Studio oraz Damian Wojciech Dudała – Fundacja Instytut Badań i Rozwoju Lokalnego.

Wierzymy, że podejmując wspólne inicjatywy, jesteśmy w stanie rozwiązać wyzwania stojące przed miastami. Innowacje rodzą się wtedy, kiedy do pokonania są przeszkody. Idealnym środowiskiem do ich powstawania jest wybuchowa mieszanka projektantów, architektów, informatyków, kreatywnych głów i marzycieli. Czujesz, że masz w sobie coś, co mogłoby pomóc w stworzeniu realnego rozwiązania?

Przyjmij wyzwanie i dołącz na:

https://www.facebook.com/events/767927147199558

Założycielki This is SMART!:

Bianka Borysewicz

Paulina Braun

Gabriela Kaczmarek

Kinga Piwińska

Jagoda Stasiak

Adrianna Wyszyńska

 

 

 

Wybór redakcji