UlicaEkologiczna.pl
Zdrowy tryb życia

Śnieg da się lubić

Na śnieg można narzekać, ale można o nim też pomyśleć w kategoriach ekologicznych, patrząc nieco dalej niż na czubek własnego (zmarzniętego) nosa.

Śnieg
Zasypało świat na biało. Pokryte śniegiem pola, lasy, wsie wyglądają bajkowo. Gorzej już z miastami. Zwały śniegu, szara breja na ulicach i chodnikach. Rzeczywiście trudno cieszyć się w mieście ze śnieżnej zimy. Szczególnie gdy jeszcze z tego powodu szwankuje komunikacja, są korki, a pokonanie nawet niewielkiego dystansu na piechotę to jak start w zawodach z przeszkodami. Wtedy zwykle przychodzi nam do głowy, że ktoś jest za to odpowiedzialny? Od czego są służby miejskie? Gdzie są spychacze i piaskarki? Gdzie są ludzie odgarniający śnieg z chodników? Wskazanie winnego okazuje się banalnie proste i robi nam się trochę lżej. Do następnego opadu śniegu…
Ale o śniegu można pomyśleć też w kategoriach ekologii, patrząc nieco dalej niż na czubek własnego nosa. Bo fakty są takie, że:

  • opady śniegu, nawet obfite, są w naszym klimacie całkowicie normalnym zjawiskiem przyrodniczym,
  • pokrywa śniegu działa jak pierzynka i chroni rośliny przed przemarznięciem,
  • kawalkady pojazdów do usuwania śniegu zużywają mnóstwo energii i wydzielają spaliny,
  • sól rozsypywana na ulicach i chodnikach szkodzi roślinom, bo zaburza ich gospodarkę elektrolitową. Usychanie drzew w mieście to niestety najczęściej wynik zimowego stosowania soli.

Nic to nie pomogło? To jeszcze dodam, że na przykład w Skandynawii, Kanadzie, Austrii usuwa się śnieg tylko z ważnych, najbardziej uczęszczanych dróg, ulic i chodników. Lokalne trakty są najwyżej posypywane drobnym kruszywem, aby ograniczyć ryzyko poślizgu samochodu lub pieszego.
Dla mnie, i mam nadzieję, że jeszcze dla wielu innych dorosłych oraz wszystkich dzieci, śnieg jest po prostu niewiarygodnie pięknym zjawiskiem. Nie będę się więc złościć, że znowu pada, tylko wcześniej wyjdę z domu, by nie spóźnić się do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji