UlicaEkologiczna.pl
Technologie

Statki mniej ekologiczne od samolotu

Z ostatnich badań naukowych wynika, że międzynarodowy transport morski zanieczyszcza atmosferę pod względem emisji tlenków azotu prawie dziesięciokrotne mocniej niż transport lotniczy.

To dane istotne, bo wciąż największa część światowego obrotu handlowego obsługiwana jest przez transport morski.
Analiza przeprowadzona została przez Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR) oraz Uniwersytet Bremeński. Według badań transport morski spowodował w 2000 roku emisję do atmosfery około 800 milionów ton tlenku węgla, co jest porównywalne z transportem lotniczym.
Natomiast w przypadku tlenków azotu transport morski przewyższył transport lotniczy dziesięciokrotnie (z wynikiem 20 milionów ton). Ponadto podczas produkcji tlenku siarki, która wyniosła12 milionów ton, wartość ta została przekroczona sto razy.

O ile tlenek węgla przyczynia się do globalnego ocieplenia, to wysokie stężenie tlenku siarki działa przeciwnie – w powietrzu tworzą się aerozole atmosferyczne. Odbijają one więcej promieni słonecznych w kierunku kosmosu. W ten sposób powstaje miejscowy i krótkotrwały efekt ochłodzenia. Poza tym tlenek siarki przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza na terenach przybrzeżnych (szczególnie w portach).
źródło: http://www.sme.sk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji