UlicaEkologiczna.pl
Technologie

Szukaj ekologicznie

Nawet internetowe wyszukiwarki mogą różnić się pod względem ekologiczności.

Przykład pierwszy to Blackle – czarna wersja wyszukiwarki Google. Czarna dlatego, że pobiera jedynie 59 watów na godzinę podczas przeglądania, w przeciwieństwie do strony całkowicie białej, która pobiera aż 74 waty. Mark Ontkush wyliczył, że Czarny Google mógłby oszczędzić 750 megawatogodzin rocznie. „Każdego dnia bowiem wyszukiwarka odpowiada na około 200 milionów zapytań, a średni czas wyświetlania jednej strony wynosi 10 sekund. Wynika z tego, że łączny dzienny czas obecności użytkowników na stronie domowej Google wynosi 550 tysięcy godzin.” Niestety Blackle, przynajmniej na razie, nie ma wersji polskiej ani opcji wyszukiwania grafiki i multimediów, ale tę odrobinę energii można zaoszczędzić także tworząc swoje strony domowe lub blogi na czarnym tle.

Inną ekologiczną wyszukiwarką jest Ecocho, działającą na silniku Yahoo. Ideą Ecocho jest „nagradzanie” wirtualnych poszukiwań przez sadzenie realnych drzew. Każdych 1000 wyszukiwań to 5 drzew sadzonych za pieniądze z reklam. Warto dodać tę ekowyszukiwarkę do zakładek i w ten sposób spróbować „zoffsetować” swoje zużycie CO2, choć użytkownicy nowej wersji Mozilli mogą mieć problem w zainstalowaniu Ecocho na podręcznej liście wyszukiwarek.
Podobnie działają wyszukiwarki Forestle i GreenSeng – dochód z klikania w linki sponsorowane przeznaczony jest na sadzenie drzew i neutralizację emisji dwutlenku węgla.
Olga Szkolnicka jest autorką bloga ekostyl.blogspot.com, tłumaczką języka czeskiego i ekomamą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji