15.03
2011

Biodegradowalne podpaski z hiacyntów wodnych


Podpaski z hiacyntów wodnych ratunkiem dla jeziora i kobiet w Kenii.

Świetnym przykładem ekologicznych działań na rzecz lokalnej społeczności jest pomysł grupy szwedzkich i norweskich studentów. Znaleźli oni rozwiązanie problemu hiacyntów wodnych panoszących się w Jeziorze Wiktorii w Kenii, mając przy tym na względzie pomoc kenijskim kobietom.

Inwazyjny rozrost hiacyntów wodnych, zwanych czasem również „zarazą wodną”, uniemożliwia rybakom połowy, a rybom ogranicza dostęp tlenu i zaburza ekosystem jeziora. W czasie swojego pobytu w Kenii studenci próbowali znaleźć różnorodne zastosowania dla kwiatów porastających wielką część jeziora. Z hiacyntów wodnych tradycyjnie można wyplatać kosze lub przeznaczyć je na kompost. Młodzi ludzie postanowili jednak skupić się na rozwiązaniu innego palącego problemu, wykorzystując przede wszystkim fantastyczną chłonność włókien hiacyntów.

Tym drugim istotnym problemem społeczności mieszkającej wokół Jeziora Wiktorii jest brak środków sanitarnych, a konkretnie podpasek higienicznych. Studenci wpadli więc na prosty pomysł – z włókien hiacynta można wyrabiać podpaski, dzięki czemu afrykańskie dziewczęta nie będą musiały pozostawać w domu w czasie okresu. Okazuje się bowiem, że co miesiąc około 870 000 uczennic opuszcza 4 dni nauki, ponieważ nie stać ich na podstawowe środki higieniczne.

Biodegradowalne podpaski Jani, zrobione z 4 warstw włókien hiacyntów wodnych wydają się więc być najlepszym rozwiązaniem tych dwóch kłopotliwych kwestii. Ich zaletą ma być także niska cena. Studenci chcą rozwijać swój projekt i przekształcić pomysł w realny produkt. W lecie planują kolejną podróż do Kenii w celu rozpoczęcia produkcji i testowania podpasek. Jeśli chcecie wesprzeć ich działania, możecie skontaktować się z nimi poprzez stronę projektu.

Podpaska JaniPad

Więcej informacji na stronie projektu http://www.janipad.com/

Biodegradowalne podpaski z hiacyntów wodnych, 5.0 out of 5 based on 3 ratings