10.01
2012

E-volo – mały, tani, ekologiczny helikopter


Po raz pierwszy na świecie w niebo wzbiła się maszyna zasilana energią elektryczną. Lot e-volo trwał 1 minutę i 30 sekund, czyli prawie 7 razy dłużej niż pierwszy lot braci Wright. Maszynę pilotował Thomas Senkel z Niemiec.

ekologiczny helikopterE-volvo waży około 80 kg, ma 16 niewielkich śmigieł, a w centralnym miejscu konstrukcji znajduje się fotel dla pilota. Dwa podstawowe atuty urządzenia to niskie koszty eksploatacji oraz prostota konstrukcji. Twórcy szacują, że godzina lotu kosztuje około 6 euro.

Liczbę potencjalnych usterek elektrycznego „helikoptera” ograniczono do minimum. Gdyby jednak coś się popsuło, nie ma powodu do obaw – maszyna może bezpiecznie wylądować nawet bez 4 z 16 działajacych śmigiełek. Łatwe jest również pilotowanie – e-volo sterowany jest zwykłym joystickiem. Nie trzeba więc przechodzić specjalistycznych kursów, by siąść za sterami multikoptera, bo tak określają swój wynalazek jego twórcy – Thomas Senkel, Stephan Wolf i Alexander Zosel.

Niemieccy konstruktorzy są pasjonatami różnych dziedzin nauki, m.in. elektroniki i programowania. Poznali się na forum internetowym. Pierwsze testy przeprowadzali na maszynach bezzałogowych, by dobrze przygotować się na lot z udziałem człowieka. Przygotowania zwieńczyli sukcesem – pierwszy załogowy lot odbył się pod koniec października 2011 roku.

Senkel, Wolf i Zosel wciąż udoskonalają swoją maszynę. Na razie głównym problemem są jej niewielkie możliwości jeśli chodzi o czas lotu (około 20 minut). Autorzy projektu zapewniają jednak, że wydłuży się on co najmniej do godziny.

Multikopter może być sterowany zdalnie (wystarczy wprowadzić współrzędne przez GPS) lub ręcznie. E-volo jest proekologiczny, nie wydziela żadnych spalin, możliwości jego zastosowania jest wiele. Może służyć do fotografowania obiektów z lotu ptaka, może być powietrzną taksówką, karetką czy nowym środkiem transportu prywatnego. Jaki będzie ostateczny efekt prac niemieckich konstruktorów, pokażą najbliższe lata.

Zobacz, jak działa E-volo:


Autor: A. Kolasa

Tekst pochodzi z serwisu Kampaniespołeczne.pl.

Kampaniespoleczne.pl to jeden z największych w Europie serwisów informacyjnych poświęconych kampaniom społecznym. Koncentruje się na dobrym obliczu marketingu oraz najnowszych trendach w komunikacji.