06.06
2011

Ekologiczne podpaski: w harmonii z naturą


Podpaski wielokrotnego użytku to cofanie się do zamierzchłych czasów? Nie! Jest to ekologiczna alternatywa dla kobiety nowoczesnej, dbającej o środowisko i własne zdrowie.

Nieprawdą jest też stwierdzenie, że takie podpaski są niehigieniczne. Częściej dotyczy to popularnych podpasek jednorazowych. Producenci podpasek niestety nie wyjaśniają, z czego zrobione są owe „superchłonne granulki”, o których jest mowa w reklamach. Kobiety nie są też informowane, że podczas produkcji podpasek wytwarzane są olbrzymie ilości ścieków i toksycznych odpadów.  Podpaski jednorazowe  ulegają rozkładowi nawet przez kilkaset lat m.in. dlatego że w swoim składzie zawierają folię. Co roku same tylko Polki produkują około dwa miliardy „podpaskowych odpadów”!

Ekologiczne podpaskiW podpaskach zawarte są różnego rodzaju środki chemiczne (aby zwiększyć chłonność), które mogą być szkodliwe dla zdrowia kobiety. Biały kolor zwykłej podpaski nie oznacza wcale, że jest ona bardziej sterylna. Jednorazowe produkty „higieniczne” swoją czystą biel zawdzięczają  bieleniu chlorem miazgi papierowej. Udowodniono, że produktem ubocznym tego procesu są silnie trujące, rakotwórcze dioksyny, które nie rozkładają się w środowisku naturalnym. Inną metodą bielenia jest ozonowanie – bardziej  przyjazne środowisku, ale droższe i przez to rzadziej stosowane.

Jednorazówki często powodują alergie oraz  zapalenia i infekcje sfery intymnej. Podczas stosowania zwykłych podpasek, wykonanych ze sztucznego tworzywa dochodzi do odparzeń, zwłaszcza latem. Podpaski jednorazowe nie są również sterylne, dlatego mogą zawierać różne bakterie i grzyby.

Podpaski ekologiczne?

Podpaski ekologiczne wytwarzane są w naturalnym procesie, który jest nieszkodliwy dla środowiska. Zestaw takich płóciennych wkładek kosztuje kilkaset złotych, ale inwestycja zwraca się już po kilku miesiącach, ponieważ starcza aż na cztery lata. Podobno są dużo wygodniejsze od zwykłych podpasek, a na pewno bardziej przewiewne i nie powodują odparzeń. „Wielorazówki” zmienia się tak często jak jednorazówki. Kiedy jesteśmy poza domem zużytą podpaskę wkładamy do specjalnego, szczelnego woreczka, a po powrocie do domu można je wyprać. Najpierw trzeba je odmoczyć w zimnej wodzie przez 2-3 godziny, a następnie wyprać ręcznie lub w pralce w temperaturze do 60 ºC – to bardzo łatwe.

Dla wielbicielek wzorów i kolorów dostępne są serie podpasek z kolorowymi deseniami, chociaż nie jest to najważniejszy ich walor, a na pewno nie najbardziej praktyczny. Dodatkowo podpaski posiadają certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard), więc możemy być pewne, że przy ich produkcji nie były wykorzystywane żadne środki chemiczne.

Wszystko to świadczy o tym, że o podpaskach jednorazowych na pewno nie można powiedzieć jednego – że są one ekologiczne. Wielorazowe podpaski z ekologicznej bawełny wydają się bardziej rozsądną alternatywą. Niestety tabu, które od zawsze ciąży nad kobiecą menstruacją powoduje, że kobiety nadal nie są przekonane do tego typu metod.

Dla kobiet, którym pomysł wielorazowych podpasek nie przypadł do gustu, a chcą pozostać „eko”, zostały stworzone tzw. kubeczki menstruacyjne, które z powodzeniem zastępują tampony.

Źródło: Miesiaczka.com

Ekologiczne podpaski: w harmonii z naturą, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Monika Prucnel - z wykształcenia polonistka i socjolożka, z zamiłowania ekolożka, a na co dzień copywriterka. Od 2004 roku wegetarianka. Autorka bloga kulinarnego Vege-Kika.blogspot.com