03.11
2014

Ekoosada – odbudowa domu


18 sierpnia w ekoosadzie Bardo spłonął szkielet budynku, który powstawał podczas warsztatów naturalnego budownictwa. Obecnie na platformie PolakPotrafi.pl trwa zbiórka funduszu na odbudowę domu.

bardoW 2013 roku Paweł Kobielus, współtwórca ekoosady Bardo,  rozpoczął na swoim siedlisku budowę pierwszego domu, w technologii słomo-gliny. Wybudowano piwnice, drewniany szkielet i dach. Reszta pracy, czyli wypełnianie konstrukcji kostkami słomy i tynkowanie gliną, miała być wykonana podczas warsztatów latem 2014 roku. Pierwsza część warsztatów odbyła się na początku sierpnia, zakres prac to dopasowywanie kostek słomy, dzielenie ich i wypełnianie drewnianego szkieletu. Druga część, obejmowała wiedzę z zakresu kompresowania słomy i przygotowania jej pod tynkowanie oraz tynkowanie gliną.

Uczyć się na błędach
Niestety jedna iskra ze szlifierki kątowej wznieciła pożar, który w mgnieniu oka unicestwił całą wybudowaną już konstrukcję. Zaraz po nieszczęśliwym wydarzeniu i oszacowaniu kosztów przystąpiono do prac naprawczych. Rekonstruowany budynek, dzięki zaangażowaniu wielu ekspertów z nurtu budownictwa naturalnego, może się przekształcić ze swoistego rodzaju antyreklamy w przykład do naśladowania. Niech mottem będzie: “BHP podczas budowy domu ze słomo-gliny”. Przy okazji powstanie odpowiedni poradnik dla kolejnych budujących.

dom1Budujemy nowy dom
Siedlisko, które tworzy Paweł to miejsce, w którym propagowany jest zdrowy tryb życia. W ramach wolontariatu czy warsztatów istnieje możliwość nauki podstaw samowystarczalności, ekologicznej uprawy ogrodu, zielarstwa, przetwarzania żywności, budownictwa naturalnego itd. Jest to miejsce, gdzie można się dzielić swoimi doświadczeniami i pomysłami. Pomóżcie je stworzyć!

Projekt można wesprzeć tu: PolakPotrafi.pl/ekoosada

Więcej informacji: www.facebook.com – Fanpage akcji odbudowy domu
www.kobielus.most.org.pl – Strona gospodarstwa Brzozowy Gaj
www.bardo.ekoosada.pl – O projekcie Ekoosada Bardo
www.osadnicyzopolnicy.cohoto.net – Blog o Ekoosadzie i Opolnicy

Ekoosada - odbudowa domu, 5.0 out of 5 based on 1 rating