02.04
2013

Energia z osadów – innowacyjne rozwiązanie w bełchatowskiej oczyszczalni


Suszenie osadów słońcem, to najtańszy sposób pozbycia się z nich wody. Wysuszony osad ściekowy charakteryzuje się podobną wilgotnością do miału węglowego stosowanego w kotłowniach, a jego wartość kaloryczna jest zbliżona do węgla brunatnego. Dzięki temu w przyszłości materiał ten będzie mógłby posłużyć jako opał w elektrowni Bełchatów.

W bełchatowskiej oczyszczalni powstaną cztery wielkie suszarnie osadów ściekowych, które zajmą powierzchnię pół hektara. Konstrukcje te wyglądem przypominać będą szklarnie. Bełchatowska oczyszczalnia jest jedną z trzech w Polsce, które zastosowały tego typu rozwiązania. Niepowtarzalność tej suszarni polega na tym, że będzie w stanie odzyskać aż 100% osadu i działać stale o każdej porze roku.
„Do suszenia osadów zostanie wykorzystana energia słoneczna. Dodatkowo suszarnia zostanie wyposażona w podgrzewaną posadzkę, która w okresie zimowym będzie zasilana energią wytwarzaną ze ścieków oczyszczonych za pomocą pomp ciepła” – mówi Edward Olszewski, prezes spółki WOD.-KAN. Suszarnia, która powstanie przy bełchatowskiej oczyszczalni będzie jedną z trzech w kraju i jednocześnie największą w Polsce, która oprócz metod słonecznych wykorzystywać będzie również metody hybrydowe.

Suszenie osadów słońcem, to najtańszy sposób pozbycia się z nich wody. Wysuszony osad ściekowy charakteryzuje się podobną wilgotnością do miału węglowego stosowanego w kotłowniach, a jego wartość kaloryczna jest zbliżona do węgla brunatnego. Dzięki temu w przyszłości materiał ten będzie mógłby posłużyć jako opał w elektrowni Bełchatów. Prace nad budową suszarni w oczyszczalni ścieków w Bełchatowie mają potrwać jeszcze rok. Wykonawcą robót będzie konsorcjum firm, którego liderem jest spółka Rebud Bełchatów.

Budowa instalacji przeróbki osadów to ostatnia inwestycja realizowana przez miejską spółkę  WOD.-KAN. w ramach projektu pod nazwą „Budowa i modernizacja systemu sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie miasta Bełchatowa”. Projekt ten jest realizowany w ramach unijnego Funduszu Spójności z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja ta, której wartość to ponad 153 mln zł otrzyma ponad 72 mln zł dofinansowania z unijnego portfela.

Źródło: youtube.com


Monika Prucnel - z wykształcenia polonistka i socjolożka, z zamiłowania ekolożka, a na co dzień copywriterka. Od 2004 roku wegetarianka. Autorka bloga kulinarnego Vege-Kika.blogspot.com