27.11
2017

Farba oczyszczająca powietrze ze smogu?


Czy to możliwe, że do oczyszczenia powietrza ze smogu wystarczy pomalować budynki odpowiednią farbę? Czy nieczystości z powietrza osiądą na budynkach i miasto będzie jeszcze bardziej szare? Czy smog płynie z deszczem? Jak to działa? Producent zapewnia, że 1 km2 powierzchni aktywnej może usunąć z atmosfery aż 32 tony substancji zanieczyszczonych rocznie.

IMG_2103

Jak to działa?

Reakcja fotokatalityczna zachodząca na powierzchni farby wykorzystując nanokryształki tlenku tytanu przy czynnym udziale tlenu, wilgoci oraz promieniowania UV, przekształca zanieczyszczenia i toksyny w nieszkodliwe produkty, takie jak dwutlenek węgla i wodę. Cementowa farba Edilcol PF 10 została przez wielu uznana za przyszłość budownictwa, a jej wyjątkowe zalety ujawniają się w czasie eksploatacji pomieszczeń lub budynków.

Najważniejsze korzyści i zalety stosowania farby Edilcol PF 10, to:

– oczyszczanie powietrza ze szkodliwych zanieczyszczeń gazowych,

– uniemożliwienie rozwoju bakterii i wirusów oraz pleśni i grzybów,

– eliminacja przykrych zapachów,

– wysokie właściwości samoczyszczące,

– brak zapachu – dedykowana dla alergików,

– ekologiczność – nie zawiera rozpuszczalników, formaldehydów i lotnych związków organicznych(VOC), – trwałość kolor – do 40 lat bez odbarwień w wyniku działania warunków atmosferycznych,

Porównując aktywność fotokatalityczną do reakcji fotosyntezy zachodzącej w roślinach – badania wykonane na modelach UFORE – (Urban Forest Model USA) obliczono, iż 1000 m2 powierzchni aktywnej odpowiada posadzeniu 100 drzew , które są zawsze zielone, oraz ma 13 razy większą moc oczyszczającą niż 1000 m2 liści.