23.07
2014

Hydros – oszczędne podlewanie za pomocą smartfona


Koncepcja inteligentnego domu nie jest już nowa, mimo to wielu z nas wydaje się całkowicie abstrakcyjna. Jak widać na przykładzie tego amerykańskiego startupu, zupełnie niesłusznie.

Kilkuosobowa, rodzinna firma Simple Elements znalazła niszę na rynku, zainwestowała swój czas, zapał oraz wiedzę. A jeśli uda się zebrać 50 tysięcy dolarów na platformie Kickstarter, to chce wprowadzić na rynek Hydros – system pomagający minimalizować wodę zużytą do podlewania ogrodów i trawników.

hydros
Hydros to czujnik, który umieszczamy w glebie. Dzięki połączeniu z domową siecią wi-fi, Hydros na bieżąco sprawdza prognozę pogody, dokonuje też pomiarów wilgotności gleby, analizuje rodzaj gleby, gatunek trawy, którą chcemy podlać oraz jej aktualną kondycję.

hydros1Korzystając z tych danych system pozwala sterować (w trybie automatycznym lub manualnym) systemem nawadniającym ogród przy użyciu smartfona. Jeśli prognoza pogody przewiduje deszcz w przeciągu godziny od zaplanowanego podlewania, Hydros wstrzyma działanie systemu nawadniającego.
Firma Simple Elements zapewnia, że inwestycja w ich produkt zwraca się po 4 miesiącach w postaci nawet 60% niższych rachunków za wodę, co daje realną korzyść dla portfela i środowiska.

Strona projektu na platformie Kickstarter: www.kickstarter.com/projects/1033096239/hydros-the-smart-way-to-water-your-grass-or-garden
Strona firmy: simpleelements.us/2.0/


Monika Burakowska – na co dzień studentka geoinformacji i wzornictwa. Wegetarianka z 10-letnim stażem. Po godzinach zgłębia zasady zdrowego odżywania, tajniki ekologii, ochrony środowiska i świat ekodesignu. Autorka bloga ZielonaWśródLudzi.blogspot.com.