09.03
2017

Zaplanowane awarie? Nadchodzi koniec szybko psującego się sprzętu RTV i AGD


Każdemu niemalże znana jest sytuacja w której drogie urządzenie elektryczne – pralka, komputer, telewizor czy smartfon psują się zaraz po upływie okresu gwarancji. Wielkie koncerny mają swoje narzędzia aby zmusić konsumentów do ponownego wydania pieniędzy. 

Teoria planowanego postarzania produktów, która od lat budzi wiele kontrowersji doczekała się potwierdzenia w postaci badań. Raport przygotowany na zlecenie niemieckiej Federalnej Agencji Ochrony Środowiska wykazał, że sprzęty produkowane w ostatnich latach cieszą się znacznie krótszym czasem użytkowania, niż ich odpowiedniki sprzed dekady czy dwóch.

Sprzęt RTV i AGD

Problem nie dotyczy jedynie szybkiego psucia się sprzętów. Konsumenci niejednokrotnie chętnie zdecydowaliby się na naprawę, lecz ta jest prawie niewykonalna. Brakuje punktów które świadczą takie usługi, części zamiennych i przede wszystkich woli producentów aby działania naprawcze umożliwić. Jeśli nawet reperacja sprzętu jest możliwa, najczęściej okazuje się nieopłacalna.

Problem ten postanowiła rozwiązać Unia Europejska. W Parlamencie Europejskim trwają właśnie prace nad przepisami, które zmuszą koncerny do wydłużenia trwałości sprzętów RTV i AGD oraz umożliwienia konsumentom ich naprawy. Urzędnicy postulują o przedłużenie okresu gwarancyjnego do pięciu lat oraz gwarancji produkowania części zamiennych również do starszych modeli. Jeszcze w tym miesiącu mają zostać omówione propozycje zmian w tym zakresie jak również reformy  prawa unijnego prowadzące do budowy gospodarki w cyklu zamkniętym.

Źródło: Gazeta Prawna