03.08
2015

Obraz z ludzi symbolizujący dobrą energię – w tym roku na Przystanku Woodstock!


Kilka tysięcy osób ułożyło na Festiwali Przystanek Woodstock obraz symbolizujący dobrą energię. Happening zainspirowany został przez Greenpeace i Przystanek Woodstock. Jego celem było zwrócenie uwagi na potencjał, jaki niesie rozwój w Polsce energetyki obywatelskiej opartej o przyjazne ludziom i środowisku odnawialne źródła energii.

W piątek o godzinie 12.30 kilkutysięczny tłum zebrał się pod sceną główną Festiwalu Przystanek Woodstock, by przy wsparciu aktywistów Greenpeace ułożyć obrazek przedstawiający sylwetkę człowieka wyciągającego rękę w kierunku słońca. W ten sposób ekolodzy zwracają na rosnący ruch poparcia dla energetyki obywatelskiej, w której kluczową rolę odgrywają rozproszone, odnawialne źródła energii, takie jak na przykład energia ze słońca.

tworzenie obrazuTworzenie obrazu

„W rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce tkwi ogromny potencjał. Możemy śmiało produkować energię ze słońca czy wiatru. Ale do tego konieczna jest zmiana systemowa. Obecnie rynek energii leży w rękach spółek energetycznych. Chcemy, by trafił on do rąk ludzi.” – powiedziała Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace.

19548139883_602f71fe43_zI efekt finalny!

Na Woodstocku nie tylko aktywistki i aktywiści, ale także osoby, które zdecydowały się zamieszkać na czas festiwalu w EkoWiosce Greenpeace, zbierały podpisy pod apelem Więcej niż energia. Celem tego apelu jest doprowadzenie do zmian systemowych, które umożliwią rozwój energetyki obywatelskiej. Na stronie pod apelem podpisało się już ponad 16 tys. osób i dołączyło do niego aż 57 organizacji, instytucji i samorządów. Ruch apeluje do Prezydenta, Parlamentu i Rządu Rzeczpospolitej o uznanie rozwoju rozproszonych źródeł energii odnawialnej i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw domowych za krajowy priorytet inwestycyjny.

woodstockEkoWioska – wszyscy, którzy tu zamieszkali, zbierali podpisy