29.11
2012

Ścieżka w Nowej Soli sama oczyszcza powietrze


Jak cudownie byłoby, gdyby wszyscy kierowcy samochodów chociaż raz na kilka miesięcy przesiedli się na rower albo komunikację miejską. Możemy sobie tylko wyobrazić, o ile mniej spalin trafiłoby do naszych płuc. Niestety, w dobie wszędobylskiej motoryzacji taka wizja zdaje się być tylko mrzonką. Jest jednak inny sposób na czystsze powietrze.

Rewolucyjne rozwiązanie

Spalin nie zdołamy wyeliminować – to fakt. Dlatego też producenci poszli w drugą stronę – opracowali ekologiczny cement, który oczyszcza powietrze z tlenku azotu zawartego w spalinach samochodowych.

Nie tak dawno pisaliśmy o bardzo ekologicznej ulicy w Chicago, która dzięki zastosowanej technologii pochłania spaliny. A tymczasem okazuje się, że w Polsce także mamy taką ścieżkę!

Nowa Sól to pierwsze miejsce w Polsce, gdzie chodniki i ścieżki rowerowe wybudowano z kostek brukowych oczyszczających powietrze. Tą nowatorską technologię zastosowano na powierzchni ok. 6 tys. m2. Jej sekret kryje się w cemencie z dodatkiem fotokatalizatora, który zmniejsza stężenia szkodliwych tlenków azotu pochodzących ze spalin samochodowych.

Jak zapewnia producent cementu TioCem i technologii TX Active, takie rozwiązanie może sprawdzić się zwłaszcza w miastach, w których jest dużo betonowych powierzchni, takich jak: chodniki, ekrany akustyczne, elewacje budynków czy tunele. Zaawansowany technologicznie beton wykazuje właściwości samoczyszczące. Koszt wybudowania ekologicznych ścieżek rowerowych i chodników wynosił ok. 1,6 mln zł. Cena ekologicznej kostki jest o 15-20 procent wyższa od tej ze zwykłego betonu, jednak w tym przypadku bez wątpienia warto zainwestować dodatkowe  pieniądze w nasze zdrowie i zdrowie środowiska, w którym żyjemy.

Ekologiczna droga do zdrowego środowiska

Gmina Nowa Sól dbając o zdrowe środowisko postanowiła nie tylko wybudować ekologiczne chodniki, ale i zorganizować happening “Ekologiczna droga”, w którym uczestniczyło ok. 250 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Mieszkańcy Nowej Soli mogą stanowić przykład dla innych. Choć nie wszędzie uda się wybudować chodniki z ekologicznej kostki, to warto jednak troszczyć się o nasze lokalne środowisko, np. zamieniając samochód na rower, czy na komunikację miejską. Miejmy świadomość, że to właśnie powietrze, którym oddychamy, istotnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Zdjęcie: Heidelberg Cement

Ścieżka w Nowej Soli sama oczyszcza powietrze, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Interesuje się zdrowiem, sportem i wszelkimi rzeczami wartymi uwagi. Uwielbia kawę, czekoladę i dobrą książkę.