16.03
2015

Zielone budownictwo coraz popularniejsze w Polsce


W naszym rodzimym budownictwie od kilku lat obserwuje się ekotrendy. Nie stawiamy już tylko na lokalizację, ciekawy projekt, jakość wybudowanej placówki, ale… wybieramy też coraz częściej rozwiązania typu „green building”.

Na pierwszy rzut oka zielone inwestycje nie różnią się niczym od niecertyfikowanych obiektów. Jednak po kilku latach widać już, co zyskuje firma, która postawiła na ekotrendy – niższe koszty eksploatacji zielonych domków. Koszta te w stosunku do tradycyjnych budynków są niższe nawet o 50 procent w kwestiach poboru energii oraz o 40 procent w kwestiach zużycia wody.

Czym charakteryzuje się zielone budownictwo?

W praktyce budynki z ekologicznego trendu budownictwa pobierają na przykład energię słoneczną za pomocą baterii umieszczonych na dachu. Ale nie tylko. Wykorzystują na przykład wodę deszczową do codziennego funkcjonowania budynku (np. w toalecie). Zielone budownictwo to także takie lokale, które po prostu mieszczą się w dogodnych miejscach i można do nich dojechać, korzystając z komunikacji miejskiej lub… rowerów. Transportowi przy pomocy tych ostatnich sprzyjają ścieżki rowerowe i przygotowane dla rowerzystów specjalne zaplecza.

Ekobudownictwo. Fot. Andrzej Daczkowski

Ekobudownictwo. Fot. Andrzej Daczkowski

Zielone budownictwo dla zdrowia

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Unię Europejską, wydatki związane z eksploatowaniem zielonych budynków są niższe także z innego powodu – firmy działające w takich obiektach mają po prostu mniejsze koszty związane z frekwencją pracowników. Niemal o połowę spada liczba zwolnień lekarskich! Zielone budownictwo jest po prostu zdrowsze dla pracujących w nim ludzi! Wpływają na to np. naturalne światło słoneczne, optymalne oświetlenie na stanowiskach pracy, dobrana odpowiednio do potrzeb temperatura w pokojach oraz stosowanie bezpiecznych materiałów budowlanych. Jednym słowem – ekorozwiązania wywierają korzystny wpływ na samopoczucie i kondycję zatrudnionych.

Zielono nie znaczy drożej

Upowszechnił się stereotyp, że ekobudownictwo musi być droższe. Nic bardziej mylnego! Owszem, było tak, gdy ekotrendy w tym obszarze życia były czymś nowym, ale od kilku lat zielone rozwiązania stały się bardziej powszechne, a przez to tańsze. Ekotrendy zgodne z certyfikacją (LEED – The Leadership in Energy & Environmental Design, amerykański system certyfikacji dla inwestycji określanych jako przykłady architektury zrównoważonego rozwoju) pozwalają na zastosowanie optymalnych rozwiązań, co gwarantuje inwestorowi szybki zwrot wydatków poniesionych na proekologiczne projekty.