26.06
2015

Jak segregować odpady? Ściąga-pigułka


Statystyczny Polak produkuje 315 kilogramów śmieci rocznie, a przeciętny obywatel Europy aż 502 kilogramy – daje nam to pół tony rocznie! Liczby mówią same za siebie, stąd coraz szerzej prowadzone są działanie, mające na celu zmniejszenie produkcji odpadów. Jakiś czas temu pojawiła się reorganizacja zasad segregowania śmieci. Jeśli gubisz się w plastikach, papierach i szkłach, nie wiesz, gdzie wyrzucić zwiędniętą roślinę, a gdzie przeterminowane leki – poniżej znajdziesz podstawowe wskazówki oraz regulacje, dotyczące segregowania odpadów.

śmietnikiMamy szansę na segregację – wykorzystajmy ją!

Zasady segregacji śmieci

Śmieci dzielimy na pięć kategorii: papier, szkło, plastik, metal oraz bioodpady. Zapoznanie się z ich specyfiką pozwoli na szybkie, skuteczne i bardzo sprawne segregowanie.

Papier

Do odpadów z papieru zaliczają się wszelkiego rodzaju pudełka i opakowania kartonowe, papierowe torby na zakupy oraz czasopisma, zeszyty, kalendarze i książki – ale tylko te w miękkich okładkach. Do pojemników ze śmieciami papierowymi nie wrzucamy natomiast kartonów po mleku, pieluch, tapet, kalek, papieru termicznego, artykułów higienicznych oraz brudnych i tłustych opakowań. Za każdym razem dokładnie sprawdzaj, czy odpady, które wyrzucasz są czyste, nadające się do recyclingu.

Plastik

Do kosza z plastikami możesz wrzucić plastikowe butelki po napojach wraz z nakrętkami, butelki po środkach czystości, torby na zakupy oraz opakowania po żywności – na przykład po jogurtach. Nie można natomiast do tej grupy zaliczyć butelek po olejach spożywczych albo silnikowych, opakowań po wyrobach garmażeryjnych, zabawek, ani opakowań po lekach. Podobnie, jak w przypadku papieru, przed wyrzuceniem plastiku upewnij się, że nie zawierają resztek płynów.

 

śmieciPorzućmy zwyczaj wrzucania do śmietnika wszystkiego – tak zebrane śmieci nie zostaną już raczej posegregowane

Szkło

Do pojemników na szkło wrzucamy jedynie butelki i słoiki – bez zakrętek – oraz szklane opakowania po kosmetykach. Nie można natomiast wyrzucać wraz z nimi potłuczonego szkła stołowego, ceramiki, żarówek, doniczek, szkła żaroodpornego oraz ekranów telewizyjnych czy komputerowych. W niektórych gminach segreguje się szkło na białe oraz kolorowe.

Metal

Metale, które możemy wyrzucać do specjalnych koszy, również posiadają swoje wytyczne. Zalicza się do nich kapsle, drobny złom oraz puszki po konserwach rybnych, mięsnych i warzywnych. Rzecz jasna, one również muszą być pozbawione zawartości. Nie można natomiast do tych samych pojemników wyrzucać baterii, puszek po farbach oraz opakowań po aerozolach. W niektórych gminach metale wrzuca się do jednego pojemnika razem z plastikami.

Odpady biodegradowalne

Ostatnia kategoria, czyli bioodpady – inaczej nazywane odpadami organicznymi lub biodegradowalnymi. W każdym gospodarstwie domowym produkuje się je na co dzień, zazwyczaj podczas przygotowywania posiłków. Zaliczamy do nich: skorupki jajek, resztki pożywienia roślinnego, obierki po warzywach oraz owocach, fusy kawy, torebki herbaty, trawę, rośliny doniczkowe i ogrodowe, liście. Wraz z tymi elementami nie można jednak wyrzucać odpadków pochodzenia zwierzęcego – jak chociażby kości, popiołu, papierosów, odchodów zwierzęcych i chorych roślin.

garbageChyba tylko taka ilość rodzajów śmietników uwolniłaby nas od wątpliwości

A co z pozostałymi odpadami?

W domach produkuje się jednak także takie odpady, które nie zostały uwzględnione w żadnej z powyższych pięciu grup. Co więc z nimi zrobić? Szóstą, zbiorczą kategorią są odpady zmieszane. Zalicza się do nich wszystkie te śmieci, których nie da się już poddać recyklingowi. Będą to zużyte chusteczki i środki higieny osobistej, pieluszki, rozbite szklanki i talerze, zatłuszczony papier czy worki po zaprawach i cemencie.

W każdej gminie istnieją również specjalne punkty, w których można zostawić pozostałe rodzaje odpadów, czyli leki, baterie, sprzęt RTV i AGD oraz opony i śmieci wielkogabarytowe. Przeterminowane leki wyrzuca się do specjalnych pojemników w aptekach, baterie oraz żarówki między innymi do koszów w supermarketach. Sprzęty domowe zostawia się w sklepach podczas kupowania nowych lub też, najczęściej dwa razy do roku, zabierane są przez firmę współpracującą w tym zakresie z gminą. Zbiórki elektrośmieci prowadzone są także przez organizacje proekologiczne, podczas organizowanych przez nie eventów.

Na terenie miast oraz wsi funkcjonują również tak zwane PSZOKi, czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Można tam zostawić stare opony, odpady wielkogabarytowe, ale także odpady rozbiórkowe i remontowe.

Dbaj o swoje środowisko

Powyższe zasady segregowania śmieci mają ogólny charakter informacyjny, każda jednak gmina ma ustalone bardziej szczegółowe reguły, wynikające z funkcjonowania obiegu odpadów na jej terenie. Taki zestaw informacji jest zwykle udostępniany mieszkańcom między innymi w formie ulotek, broszur oraz publikowany na stronie internetowej danej gminy.

Prawidłowe gospodarowanie odpadami sprzyja naszemu krajobrazowi oraz środowisku. Budowanie kolejnych wysypisk śmieci nie jest konieczne, a dzięki recyklingowi wiele opakowań, butelek czy słoików dostaje nowe życie. Co więcej, segregacja nie jest czasochłonna. Wystarczy chwila, aby nauczyć się przyporządkowania odpadów do konkretnej grupy i z czasem dojść do pełnej wprawy. Warto poświęcić temu chwilę i zadbać o swoje środowisko.

 

glassTo nie jest dobrze przygotowane do segregacji szkło!


Zdrowy styl życia ze zwykłego hobby, stał się naszą pasją. Chcemy nią zarażać każdego dnia! Dlatego nasze produkty pochodzą z ekologicznych, certyfikowanych upraw, a ich składy są jedyne w swoim rodzaju - bo samodzielnie nad nimi pracujemy. Mieszanki ziołowe i kasza jaglana to nasza specjalność. Buduj z nami zdrowie i witaj każdy dzień z uśmiechem na twarzy!