05.11
2018

Koniec jednorazówek? To nie problem!


W zeszłym tygodniu z Parlamentu Europejskiego dotarły do nas pomyślne wiadomości. Europosłowie poparli wprowadzenie na terenie Unii Europejskiej zakazu wykorzystywania przedmiotów jednorazowych wykonanych z plastiku, dla których dostępne są alternatywy. Z jakimi przedmiotami przyjdzie nam się rozstać? 

We współpracy ze sklepem BetterLand przygotowaliśmy ekologiczne i wielorazowe zamienniki dla przedmiotów codziennego użytku, które wkrótce znikną ze sklepowych półek!

Plastikowa hekatomba

Śmiałe kroki podejmowane przez Unię Europejską są odpowiedzią na coraz bardziej palący problem zanieczyszczenia plastikiem. Każdego roku do mórz i oceanów trafia 12 milionów ton plastikowych odpadów, a jak pokazują badania, aż 84% odpadów morskich stanowią właśnie przedmioty jednorazowego użytku wykonane z plastiku oraz narzędzia połowowe. Nie podejmując żadnych działań naprawczych możemy spodziewać się, że spełni się ponura przepowiednia naukowców, według której już za 30 lat w morzach i oceanach łatwiej będzie natknąć się na plastik niż ich prawowitych mieszkańców – ryby.

plastic-straws-helen-lockhart-two-oceans

Co nas czeka?

Nic dziwnego, że Komisja Europejska wzięła na celownik właśnie te przedmioty codziennego użytku, które wykonane są z tworzyw sztucznych, choć istnieją dla nich bardziej przyjazne środowisku alternatywy. Jeśli zaproponowane rozwiązania legislacyjne wejdą w życie, „do kosza” na dobre trafią jednorazowe, plastikowe słomki i mieszadełka do napojów, sztućce i naczynia, patyczki higieniczne oraz patyczki do balonów.  Nowe rozwiązania legislacyjne bez wątpienia wywrą presję na producentach i dystrybutorach jednorazówek stawiając przed nimi wymóg dostosowania oferty do nowych realiów. Choć te zmiany są dopiero przed nami, to na rynku są już dostępne wielorazowe lub, wykonane z materiałów innych niż tworzywa sztuczne, alternatywy.

Jedną z marek, która najwcześniej dostrzegła potrzebę włączania do swojej oferty ekologicznych, wielorazowych zamienników jednorazowych przedmiotów wykonanych z plastiku jest drogeria ekologiczna BetterLand. „Odkąd istnieje BetterLand jesteśmy całkowicie skoncentrowani na tym by być maksymalnie zero waste.” – podkreśla Paweł Poloch. „Nasze działania zostały nagrodzone przez klientów w jednym z plebiscytów, wybierając nas Marką Roku Zero Waste. Niemal codziennie pojawiają się w naszym asortymencie nowe propozycje, które pomagają żyć zgodnie z filozofią ograniczania odpadów. W 2019 roku otworzymy nowy sklep – wyłącznie z produktami spod znaku zero waste. Najbardziej jednak jesteśmy dumni, że od początku istnienia nie kupiliśmy ani jednego kartonu czy wypełnienia. Do wysyłki przesyłek wykorzystujemy wyłącznie materiały z odzysku. Jako BetterLand, nie tylko dostarczamy klientom produkty pomagające ograniczać ilość produkowanych odpadów, ale sami również staramy się produkować ich jak najmniej”.

We współpracy ze sklepem BetterLand przygotowaliśmy zestawienie ekologicznych i wielorazowych alternatyw dla przedmiotów codziennego użytku, które wkrótce znikną ze sklepowych półek.

Słomki do napojów

Niektórzy pożegnają się ze słomkami bez żalu, inni nie wyobrażają sobie bez nich kolorowego koktajlu lub zdrowego smoothie. Jeśli zaliczasz się do drugiej grupy, możesz sięgnąć po wielorazową alternatywę plastikowej słomki. Na rynku dostępne są słomki wykonane ze szkła, stali nierdzewnej, bambusa, a nawet, jak za czasów naszych rodziców, z prawdziwej, naturalnej słomy. Średnicę słomki możesz dobrać do swoich preferencji – jeśli często pijesz gęste, warzywno-owocowe soki, wybierz taką o nieco większej średnicy. O higienę również nie musisz się martwić, ponieważ w ofercie dostępne są specjalne szczoteczki, które pomogą zadbać o czystość wnętrza słomki.

Polecamy:

→ Słomki ze stali nierdzewnej

Szczoteczka do czyszczenia słomek

Słomki naturalne z pszenicy

słomki_wielorazowe

Patyczki higieniczne

Mają liczne zastosowania, również poza łazienką. Pomagają doprowadzić do ładu rozmazany makijaż albo wyczyścić trudno dostępne miejsca. Klasyczny patyczek higieniczny posiada trzpień wykonany z tworzywa sztucznego, jednak bez trudu możemy sięgnąć po jego bardziej ekologiczną wersję – wykonaną z bambusa lub papieru. Dzięki temu, zamiast do mórz i oceanów, patyczek higieniczny może trafić np. do kompostownika, gdzie ślad po nim zaginie w mgnieniu oka.

Polecamy:

Patyczki higieniczne wykonane z bambusa i bawełny organicznej

Patyczki kosmetyczne BIO z papieru i certyfikowanej bawełny

Talerzyki i sztućce

Zdarzają się sytuacje, w których jednorazowa zastawa stołowa jest trudna do zastąpienia tradycyjną porcelaną. Grill ze znajomymi, rodzinny piknik czy impreza plenerowa często skłaniają nas do sięgania po talerze i sztućce jednorazowego użytku. W takich sytuacjach możemy wybrać zastawę wykonaną z materiałów szybko i łatwo ulegających biodegradacji. Hitem ostatnich lat są talerze i miseczki wykonane z otrąb – to innowacyjny pomysł polskiego producenta wykorzystujący odpady pozostałe po mieleniu zbóż. Do kompletu jeszcze otrębowy widelec i jesteśmy uratowani. Planeta też!

Polecamy:

Biodegradowalny talerz z otrąb pszennych

Biodegradowalny talerz z otrąb pszennych – zestaw 50 sztuk

Biodegradowalny widelec z otrąb pszennych – zestaw 50 sztuk

sztućce_biodegradowalneWarto także rozważyć

Wielorazowych lub biodegradowalnych zamienników przedmiotów jednorazowych jest znacznie więcej. Jeżeli złapiesz bakcyla zero waste to może zainteresują Cię również ekologiczne środki higieny kobiecej takie jak podpaski wielorazowe lub kubeczki menstruacyjne. W zgodzie z naturą i zasadami bezodpadowego stylu życia możesz zadbać również o higienę jamy ustnej. Tu z pomocą przychodzą nam wykonane z bambusa szczoteczki do zębów oraz naturalne pasty i proszki w przyjaznych dla środowiska opakowaniach.

Choć zmiany legislacyjne są jeszcze na etapie przygotowania, to aprobata europarlamentarzystów i społeczne poparcie zmian sprawiają, że ich wejście w życie zdaje się być tylko kwestią czasu. Na szczęście nie musimy wcale czekać do 2021 roku (wtedy mają zacząć obowiązywać opisywane regulacje) by już dzisiaj zacząć stosować ekologiczne substytuty przedmiotów, które wkrótce definitywnie znikną ze sklepowych półek.