09.06
2015

Uwaga! Co robić, gdy zobaczysz potrącone zwierzę?


Ciepłe, wiosenne dni zachęcają do wyjścia z domu i wyjazdów za miasto. Niestety, to także czas, gdy na drogach ginie więcej zwierząt. Nie tylko psów i kotów, ale także tych dziko żyjących. Część potrąconych zwierząt ulega ciężkim wypadkom, ucieka w popłochu w najbliższe zarośla i cierpi godzinami, a czasem całymi dniami – bez pomocy, bez znieczulenia. Może być inaczej i to właśnie Ty możesz to zmienić.

Wystarczy, że wykażesz odrobinę dobrej woli i empatii i wezwiesz pomoc. To proste i tak naprawdę nie musi zająć Ci wiele czasu! Co robić, gdy zobaczysz potrącone lub ranne zwierzę?

 

kot na drodzeNiech nie cierpi sam bez pomocy – możliwe, że da się go uratować

 

  • Zatrzymaj się. Zaparkuj samochód w bezpiecznym miejscu. Jeśli stajesz na drodze, włącz światła awaryjne i wystaw trójkąt ostrzegawczy.
  • Oceń stan zwierzęcia. Zwróć uwagę, czy się porusza i czy widać jakieś zewnętrzne obrażenia. Nie podchodź zbyt blisko do dzikich gatunków zwierząt, nie są przyzwyczajone do widoku człowieka. Mogą się jeszcze bardziej przestraszyć i próbować uciekać lub bronić się.

Widząc leżącego nieruchomo kota lub psa, podejdź do niego powoli i powiedz coś spokojnym głosem. Sprawdź czy oddycha. Jeśli tak, to postaraj się przenieść go delikatnie na twardą powierzchnię, np. karton lub deskę i zabierz do samochodu. Przyjrzyj się, czy zwierzę nie krwawi i w razie potrzeby spróbuj zatamować krwotok np. bawełnianą koszulką.

Jeśli zobaczysz potrąconego, ale wciąż przytomnego psa lub kota, spróbuj zatrzymać go do czasu przyjazdu pomocy. Nieco łatwiej będzie Ci się obejść z kotem. Wystarczy, że delikatnie narzucisz na niego koc, ręcznik lub bluzę  i zabierzesz z drogi. W przypadku pomocy psu – postaraj się zrobić pętlę z szalika lub apaszki i zarzuć zwierzęciu na szyję. Następnie weź kawałek np. bandaża i przewiąż go dookoła pyska, zaciśnij węzeł, zawiąż go od spodu i przeprowadź końcówki za uszami psa i zwiąż ponownie. Jeśli nie jesteś w stanie sobie poradzić zadzwoń po pomoc, nie ryzykuj pogryzienia.

  • Zadzwoń po pomoc do Straży Miejskiej, Straży Gminnej lub Zarządu Dróg Wojewódzkich. Powiedz, że znalazłeś na drodze ranne zwierzę. Poproś o pomoc w przetransportowaniu zwierzęcia lub zapytaj o adres lecznicy, z którą gmina lub miasto ma podpisaną umowę. Jeśli zechcesz samodzielnie przewieźć poszkodowane zwierzę do wskazanego weterynarza, nie będziesz musiał płacić za wizytę.
  • Co dalej? Jeśli zechcesz przygarnąć poszkodowanego psa lub kota, poproś weterynarza o kontakt, gdy zwierzę poczuje się lepiej. Wiedz, że udzielenie pierwszej pomocy nie wiąże się z obowiązkiem jego adopcji. Uratowane przez Ciebie zwierzę trafi po rekonwalescencji do gminnego schroniska.

Nie zwlekaj z pomocą! W większości przypadków potrącone zwierzęta da się uratować. Im szybciej przyjdzie pomoc, tym większe szanse na ich przeżycie. Jeśli jednak zwierzę będzie konające, weterynarz ma obowiązek pomóc mu odejść bez bólu i cierpienia.

 

pies u lekarzaWeterynarz ma obowiązek pomóc odejść zwierzęciu bez bólu i cierpienia


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.