30.08
2015

Zakaz wyprowadzania psów – to niezgodne z prawem!


Na osiedlowym trawniku pojawiła się tabliczka z zakazem wyprowadzania psów? To niezgodne z prawem! Proponujemy w zamian rozwiązania bardziej przyjazne dla okolicznych mieszkańców, psich opiekunów i samych czworonogów.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że wprowadzanie zakazów wyprowadzania psów to ograniczanie prawa ich właścicieli. To przełomowa wiadomość! Co było podstawą do podjęcia takiej decyzji? Urzędnicy z Wołowa chcieli całkowicie zakazać czworonogom wstępu do parków. Uchwała rady miejskiej została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu przez wojewodę. Sąd uznał, że uchwała ta jest niezgodna z prawem, ponieważ wszystkie jej założenia są unormowane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Co oznacza taki wyrok w praktyce? Tabliczki z zakazem wyprowadzania psów ustawione zostały nielegalnie, sąd nakazał zatem ich usunięcie. Zamiast zakazów proponujemy rozwiązania, które będą przyjazne zarówno dla okolicznych mieszkańców, właścicieli psów i samych czworonogów.

malinois-and-border-collie-788032_640

Dobrym przykładem jest instalacja pojemników na psie odchody lub budowę specjalnych parków dla psów, na których czworonogi mogą się wybiegać, pobawić i… załatwić, a opiekunowie znajdą tuż obok specjalne kosze na odchody swoich zwierzaków. Zobaczcie, jak wygląda psi park w Szczecinie oczami miłośniczki psów, blogerki z „Podróże z psem” (KLIK!).

Jeśli motywacja do sprzątania po psach okaże się niewystarczająca – można pokusić się o kampanię społeczną na mniejszą lub większą skalę. Mnie ostatnio urzekła dość kontrowersyjna kampania bilboardowa prowadzona w Łodzi pod hasłem „To nie jest czekolada – Sprzątaj po swoim psie”. Jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście, to zajrzyjcie koniecznie tutaj (KLIK!). To fakt, przekaz może wydać się dość kontrowersyjny, jednak skala problemu w Łodzi jest ogromna – szacuje się, że psy pozostawiają w tym mieście codziennie aż 20 ton nieczystości.