UlicaEkologiczna.pl
Zdrowy tryb życia

Top 10 pomysłów na ekologiczne pakowanie prezentów

Ważne jest to, co w środku. Ale to, co na zewnątrz też. Myślisz, że w przypadku ekologicznego pakowania prezentów ceną dbałości o środowisko jest siermiężny wygląd (szary papier, konopny sznurek, zero błysku)? E-e, ta wymówka nie przejdzie. Zobacz koniecznie nasze propozycje.
1. Podaruj cały świat
W czasach google maps i nawigacji satelitarnych prawdziwa mapa ma w sobie urok dziecięcych marzeń o podróżowaniu. Dla koleżanki masz fairtrade’ową kawę z Tanzanii, a dla mamy lniany obrus? Zawiń je w stare mapy i… zaznacz na nich miejsce pochodzenia prezentu. Miło jest dostać coś ładnego, a dowiedzieć się przy okazji nowej rzeczy jeszcze milej
2. Prezent w prezencie
Jakiś czas temu pisaliśmy o furoshiki, czyli japońskiej chuście tradycyjnie wykorzystywanej do pakowania różnego rodzaju przedmiotów. W furoshiki (lub inną chustkę, a nawet zwykły kawałek materiału) zapakujesz dowolną rzecz. Uwaga, może się okazać, że takie opakowanie zachwyci obdarowaną osobę bardziej niż właściwy prezent.
3. Na grzybo… tfu! Prezentobranie
Z wiklinowymi koszykami tak już bywa, że zwykle skrywają coś wspaniałego. Zabaw się w ekomikołaja i pod choinką wręczaj podarki wprost z wiklinowego kosza, albo dla każdej osoby przygotuj osobny kosz z prezentem. Ucieszy nie tylko zapalonych grzybiarzy.
4. Torby, torby kolorowe
Może być w wersji z papieru, ale my polecamy materiałową – torba na zakupy ma tę zaletę, że nie wymaga od pakującego nawet grama zdolności manualnych: wrzucasz do niej prezent, wiążesz uszy lub ściągasz kawałkiem sznurka ewentualnie spinasz agrafką i gotowe.  Dodatkowa korzyść: może dzięki temu obdarowana osoba już nigdy nie wyjdzie ze sklepu z plastikową jednorazówką.
5. Rób prasówkę
… a starych gazet nie wyrzucaj (chyba, że do składu makulatury). Bo stare gazety, zwłaszcza te ze stylizowanymi czcionkami, to doskonały zamiennik drukowanego w kolorowe wzorki papieru pakowego. Dobór odpowiednich artykułów (do przeczytania na prezencie) może zaś obdarowanej osobie dużo powiedzieć o naszych ukrytych intencjach…
6. Wybierz T-shirt
Sprana koszulka? Obrus? Jeansy?! Czemu nie. To się nazywa etyczna moda prezentowa! Jeśli ciuch jest prezentem, zwiń go zabawnie (w jamnika? Różę? Sznur serdelków?), a inny prezent zawiń w ciuch. Gruba warstwa materiału skutecznie ochroni tożsamość prezentu przed tzw. macaczami podchoinkowymi.
7. Zamiast taśmy i kleju
Naturalny klej zrobisz z wody i mąki – tak, kiedyś naprawdę ludzie radzili sobie bez sklepów papierniczych! (przepis na klej znajdziesz w internecie). Zamiast niepozwalającej prezentowi oddychać plastikowej taśmy i wstążek (ładne, ale szybko wylądują na wysypisku, gdzie będą się rozkładać przez kilkaset lat) do ozdobienia prezentu wykorzystaj kawałki sznurka, kolorowych wełen, błyszczącej rafii, muliny. Jak się odrobinę postarasz, efekt będzie wspaniały, a zabawa w odpakowywanie dłuższa 😉
8. Origami
Własnoręcznie złożone orgiami, artystycznie zmięta papierowa serwetka – na prezencie zawiniętym w gazetę lub szary papier będą wyglądały jak wisienka na torcie. Dzięki orgiami własnoręcznie zrobisz też eleganckie pudełko.
9. Sztuka dzieci
Babcia Wiesia oszaleje z radości, jeśli dostanie kapcie zawinięte w rysunki wykonane przez osobiste wnuczęta. Bp o ile to więcej emocji niż gdyby opakowanie prezentu zdobił ten obcy facet z siwą brodą i podejrzanie wyglądającym workiem…
10. Dary lasu
Czyli jarzębina, zasuszone owoce i liście, gałązki choinki i jemioły – wystarczy się rozejrzeć, by znaleźć się w wielkim, naturalnym sklepie z ozdobami.
Źródło: http://life.gaiam.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji