UlicaEkologiczna.pl
recyklingZdrowy tryb życia

Torebki foliowe? Już nie we Włoszech…

Jeśli wybieracie się w tym roku do Włoch, to zwróćcie uwagę, czy obowiązujący w tym kraju od 1 stycznia zakaz wydawania w sklepach torebek foliowych jest rzeczywiście przestrzegany.

1 stycznia 2011 roku we Włoszech weszła w życie ustawa zakazująca używania w handlu jednorazowych torebek foliowych (z polietylenu). Ekolodzy się cieszą, bo Włosi zużywają każdego roku aż 25% foliówek z całej Unii Europejskiej. Rocznie każdy Włoch wyrzuca ich 400, czyli co najmniej jedną dziennie. Od tego roku ma być inaczej. Niejasna jest jednak kwestia egzekwowania kar za nieprzestrzeganie zakazu.

Przypomnijmy, że w 2007 roku w Polsce miasto Łódź również wprowadziło zakaz stosowania w handlu jednorazowych torebek foliowych, jednak wojewoda łódzki unieważnił tą uchwałę uznając, że narusza ona swobodę handlu i działalności gospodarczej. Próby uwolnienia miast z foliówek podjęły także Tychy, Świebodzin i Zabrze. Czas na resztę kraju!
Ekolodzy alarmują: popularne plastikowe jednorazówki produkowane są na bazie ropy naftowej – podczas ich produkcji do atmosfery emituje się miliony ton CO2 rocznie. Co gorsza, torebki foliowe  zapychają kanalizację a ich rozkład może trwać nawet 400 lat!
Zatem do noworocznych postanowień możecie dorzucić jeszcze jedno: „Foliówka? Nie, dziękuję.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wybór redakcji