29.04
2019

1,5 tony soczewek kontaktowych trafia do Bałtyku każdego roku


Każdego roku do Bałtyku trafia 1,5 tony zużytych soczewek kontaktowych. Skąd się tam biorą? Szacuje się, że 30% użytkowników soczewek wyrzuca je do kanalizacji. Odpowiedzią na ten problem jest akcja Otwórz Oczy na Naturę.

Soczewki kontaktowe są popularnym zamiennikiem tradycyjnych okularów. Przykładowo, szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych aż 45 milionów osób używa regularnie soczewek kontaktowych. Tymczasem, badacze z American Chemical Society oszacowali, że ok. 20% użytkowników soczewek spuszcza je w toalecie lub w umywalce. W konsekwencji, zużyte soczewki kontaktowe, które są zbyt małe, by wychwyciły je kraty i filtry oczyszczalni ścieków, trafiają do rzek, mórz i oceanów dokładając kolejną cegiełkę do zanieczyszczenia wód.

Szacuje się, że do samego Bałtyku trafia 1,5 tony soczewek kontaktowych rocznie przyczyniając się do zanieczyszczenia wód. W odpowiedzi na ten problem zainicjowano akcję “Otwórz oczy na naturę”, której celem jest zmiana nawyków Polaków i zminimalizowanie liczby soczewek kontaktowych trafiających do środowiska. W ramach akcji, każdy może zwrócić zużyte soczewki kontaktowe do pojemnika udostępnionego przez wybrane salony optyczne.

Pomysłodawcą akcji “Otwórz oczy na naturę” jest Jacek Szkólski, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, a partnerem sieć sklepów optycznych Twoje Soczewki. Więcej informacji na stronie akcji http://otworzoczy.com