11.04
2016

5 roślin miododajnych na Twój balkon


Co łączy poranną kawę, warzywa na Twoim talerzu i kwiaty w wazonie? Wszystkie te rzeczy powstały dzięki pracy… pszczół! A ponieważ pszczół jest coraz mniej, zachęcamy Cię do zasadzenia choć jednej rośliny przyjaznej tym owadom. Zaproś pszczoły na balkon, niech skuszą je piękne i kolorowe rośliny balkonowe.

nature-565739_960_720Gdy przekwitną kwiaty lawendy, obetnijmy je, a roślina się rozkrzewi

 

Rzadko pamiętamy, że oprócz pszczoły, która produkuje miód, wosk i kit pszczeli, wokół nas żyją dziesiątki gatunków innych pożytecznych pszczołowatych. W Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół dziko żyjących, z czego niestety aż połowa – ponad 220 gatunków, jest zagrożona wyginięciem! Pszczoły stanowią bardzo ważny element przyrody i pełnią tak zwane usługi ekosystemowe. Czyli dla nas pracują. Wykonują ciężką i mozolną pracę, za wykonanie której musielibyśmy słono zapłacić, gdybyśmy chcieli wykonać ją ludzkimi rękoma. Pszczoły zapylają nie tylko rośliny, dzięki którym mamy owoce i warzywa, ale również rośliny, z których wytwarza się potrzebne nam produkty jak np. olej, bawełna, kawa.

 

geum-urbanum-855436_960_720Kuklik – może mieć pomarańczowe, czerwone, różowe lub żółte kwiaty

 

Zdecydowana większość pszczół dziko żyjących ma łagodne usposobienie. Żądlą jedynie wtedy, kiedy zostaną schwytane lub przyciśnięte przez człowieka. Nie ma więc powodów do obaw. Pszczoły po użądleniu od razu umierają, dlatego robią to wyłącznie w obronie własnej – jest to ich ostatnia deska ratunku. Widząc pasiastego owada, pomyśl o tym wszystkim i dobrym, co nas łączy.

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. Barwy natury nabierają intensywniejszych odcieni. Wybierając kwiaty na balkon lub ogrodowe rabatki, postarajmy się, by były to rośliny miododajne, przyczyniające się do ochrony tych małych istot. Wystarczy nawet donica postawiona na balkonie lub zawieszona na balkonowej balustradzie.

 

echinacea-1155017_960_720Dzięki jeżówce, nie tylko nakarmimy pszczoły, ale i wykorzystamy właściwości lecznicze rośliny

 

Jakie miododajne rośliny nadają się na balkon?

Lawenda. Na balkonie lub ogrodowej rabacie powinniśmy zapewnić jej słoneczne, a zarazem przewiewne miejsce. Podlewamy ją umiarkowanie aby jej korzenie za bardzo nie przeschły. W sierpniu, gdy przekwitną jej kwiaty należy je obciąć, dzięki czemu roślina się rozkrzewi i będzie jeszcze piękniej wyglądać. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Jest bardzo chętnie odwiedzana przez pszczoły i motyle. A we Francji produkuje się z lawendy przepyszny miód o właściwościach leczniczych. Polecany jest on na bóle głowy, przeziębienie, kaszel oraz katar.

Jeżówka purpurowa. Roślina ta doskonale sprawdza się na nasłonecznionych tarasach i rabatach. Rośnie nawet do 80 cm, dlatego dobrze jest ją podwiązać. Kwitnie od lipca do października. Jeżówka purpurowa jest nie tylko pięknym kwiatem, ale również ma właściwości lecznicze. Pomaga w chorobach gardła oraz stanach gorączkowych. Ma działanie przeciwzapalne przeciwgrzybiczne oraz przeciwwirusowe.

 

catmint-267520_960_720Kocimiętka – uszczęśliwi i pszczoły, i kota, jeżeli go mamy

 

Kocimiętka. Roślina ta jest lubiana przez pszczoły i… koty! Koty przepadają za nią względu na zawartość olejków eterycznych, których zapach jest dla nich bardzo atrakcyjny. Kocimiętka jest prosta w uprawie i niezbyt wymagająca. Wystarczy zapewnić jej dość nasłonecznione miejsce z umiarkowaną ilością wilgoci. Kwitnie od czerwca do września.

Koniczyna biała. Roślinę tą dość często można spotkać na pastwiskach, suchych łąkach, pasach przydrożnych i trawnikach. Ale na balkonie? Czemu nie! Koniczyna produkuje bardzo dużo nektaru (aż do 110 kg z hektara), który jest łatwo dostępny dla pszczół. Ta wdzięczna, delikatna roślina kwitnie w kolorze od białego do kremowego. Kwiatostan ma kształt kulistej główki zawierającej aż 40-80 mniejszych kwiatków motylkowych. Wysiej koniczynę w podłużnej lub kulistej glinianej donicy i stwórz oryginalną kompozycję kwiatową na balkonie. A przy okazji… nakarmisz pszczoły.

 

white-clover-547200_960_720Koniczyna na balkonie? Wszystkie czterolistne szczęścia pod ręką!

 

Kuklik. Roślina ta potrzebuje żyznej gleby oraz słonecznego miejsca. Pięknie wygląda zarówno w donicy jak i w ogrodzie skalnym. Pomarańczowe, czerwone lub różowe kwiaty kuklików wspaniale ożywią kwiatową kompozycję na Twoim balkonie lub rabacie. Kukliki tworzą na ogół regularną i ładną kępę. Ich liście w całości zasłaniają podłoże, a kwiaty wyrastają ponad nie na wyprostowanych łodygach. Doskonale sprawdzi się w glinianej lub malowanej, ceramicznej donicy. Kwitnie od czerwca do sierpnia.


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.