25.11
2016

9 roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze


Wybierając kwiaty do domu, mieszkania lub do biura kierujemy się często ich wyglądem i łatwością w utrzymaniu. Rzadko zastanawiamy się nad tym, jaki (poza estetycznym) mogą mieć wpływ na nasz życie. Poznaj 9 roślin doniczkowych, które będą dla Ciebie oczyszczać powietrze.

Zanieczyszczenie powietrza nie omija naszych mieszkań i domów. Nie trzeba nawet otwierać okna, by wpuścić do środka szkodliwe substancje. Lotne związki wydzielane z farb, lakierów czy sklejek, papieru biurowego, odchody roztoczy – mogą powodować alergie i choroby neurologiczne. Szkodliwe emisje mogą pochodzić nawet z urządzeń elektronicznych. Na szczęście z większością z nich poradzą sobie zwykłe rośliny doniczkowe.

Rośliny oczyszczające powietrze - paprotkiPaprotki

Zobacz, jakie substancje zagrażają nam w naszych domach i mieszkaniach:

 • Benzen – jedna z najgroźniejszych trucizn przemysłowych. Jest silnie toksyczna i rakotwórcza. Benzenu używa się do produkcji tworzyw sztucznych, farb, lakierów, klejów.
 • Ksylen – substancja rakotwórcza, której używa się w produkcji lakierów, środków do konserwacji drewna.
 • Toluen – składnik niektórych farb, środków czyszczących, klejów. Używa się go również do produkcji perfum.
 • Amoniak – substancja często stosowana w gospodarstwie domowym. Używa się go do czyszczenia piekarnika, odświeżania srebrnej i złotej biżuterii, wywabiania plam. Wdychanie nadmiernych ilości amoniaku może wywołać bóle głowy, zaburzenia oddechowe, w skrajnych przypadkach obrzęk płuc i bezdech.
 • Formaldehyd – środek konserwujący, który stosowany jest w kremach, mydłach, lakierach do paznokci, dezodorantach, szamponach. Kontakt z tą substancją działa toksycznie na układ oddechowy, odpornościowy, wątrobę, skórę.
 • Trichloroeten – substancja toksyczna używana w rozpuszczalnikach i podczas czyszczenia chemicznego.

Rośliny oczyszczające powietrze - dracenaDracena

Jakie rośliny oczyszczą powietrze w Twoim mieszkaniu?

Rośliny działają jak naturalne filtry i dezaktywują niewidoczne gołym okiem szkodliwe substancje. Niwelują działanie drobnoustrojów i alergenów. Siła dobroczynnego działania zależy od gatunku, a wśród roślin o największym pozytywnym wpływie na powietrze są paprocie i palmy. Zobacz, jakie rośliny poprawią Twoją domową atmosferę (i to w dosłownym znaczeniu!):

 1. Paprotki pochłaniają formaldehyd i dobrze nawilżają powietrze.
 2. Dracena (Dracaena L.) odfiltrowuje m.in. formaldehyd, ksylen, toluen, benzen i trójchloroetylen oraz tlenek węgla, czyli czad. Odmianami, które najlepiej pochłaniają zanieczyszczenia są dracena wonna, dracena obrzeżona i dracena deremeńska.
 3. Zielistka (Chlorophytum) usuwa formaldehyd, tlenek węgla, chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym.
 4. Palmy usuwają z powietrza toluen, ksylen, amoniak, formaldehyd, benzen, trójchloroetylen. Dodatkowo rośliny te dobrze nawilżają powietrze. Gatunkami palm, których zdolności do oczyszczania powietrza są największe, to m.in. areka i daktylowiec niski.
 5. Bluszcz pospolity (Hedera helix L.) likwiduje z powietrza formaldehyd, toluen, benzen, ksylen i trójchloroetylen.
 6. Figowce (fikusy) pochłaniają formaldehyd, benzen i amoniak.
 7. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) oczyszcza powietrze z pochodnych formaldehydu i benzenu.
 8. Sansewieria (wężownica) oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu. Roślina wytwarza tlen nawet w nocy, co zwiększa jej skuteczność.
 9. Gerbera Jamesona (Gerbera jamesonii) podobnie jak paprocie, pochłania formaldehyd i dobrze nawilżają powietrze.

Rośliny oczyszczające powietrze - zielistkaZielistka

Czy macie na parapecie którąś z oczyszczających roślinek? Czy kupiliście ją świadomie, czy może dopiero poznaliście jej cudowne właściwości? Jaki jest Wasz sposób chronienia się przed smogiem?


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.