10.06
2016

9 sposobów na tanie podróżowanie


Już myślicie o wakacjach, a stan konta bezlitośnie podcina skrzydła Waszej fantazji? Może pomoże Wam któryś z moich sposobów na cięcie kosztów. Przecież nic w wakacje nie powinno psuć nam dobrej zabawy, prawda?

Patenty na tanią podróż, którymi dziś z Wami chciałabym się podzielić, mają to do siebie, że odciążając Was finansowo, jednocześnie czynią to dosłownie. Chcielibyście podróży lżejszych w troski i bagaż? Pomyślcie nad takimi sposobami:

  • Wczesne planowanie – tańsze latanie

Rezerwując bilety lotnicze, wybierajmy mało popularne destynacje. Zyskamy możliwość o wiele tańszego przelotu. I tak, np. podróż do Norwegii czy Szwecji może nas kosztować i 200 zł w dwie strony. Wystarczy, że ją odpowiednie wcześnie zaplanujemy.

  • Darmowe noclegi

Jak? Wystarczy pomyśleć: czy nie mamy może dawno nieodwiedzanej rodziny? Nie mamy zamiaru odnawiać tych kontaktów albo po prostu nie ma takowych? Odkryjmy Couchsurfing – to platforma, dzięki której możemy skorzystać z darmowych noclegów u osób, które dysponują wolnym pokojem. Może warto otworzyć się na takie doświadczenie?

  • Omijanie kultowych wśród turystów jadłodajni

Lepiej jeść tanio a dobrze, podpatrując, gdzie naprawdę zaopatrują się i jadają miejscowi mieszkańcy. Miejsca mniej reprezentacyjne i oddalone od atrakcji turystycznych, targi lub w lokalne sklepy – tego szukajmy. Naprawdę nie musimy jadać codziennie w restauracjach, by jeść dobrze i poznać miejscowe menu. Po prostu pytajmy i szukajmy miejsc, rozmawiajmy z miejscowymi. Przy okazji może dowiemy się więcej? Poznamy coś nieopisanego w przewodnikach?

 

hitch_hiker-wallpaper-1920x1200Szansa na przygodę wielka, ale zachowajmy BHP autostopowicza

  • Podróż autostopem, a na miejscu publiczną komunikacją

Darmowy i najbardziej ekscytujący sposób podróżowania? Naprawdę, warto to przeżyć. Oczywiście wcześniej zadbawszy o bezpieczeństwo. Pamiętajmy: razem bezpieczniej, ale ostrożnie i z rozwagą dobierajmy kompana na podróż. Nie podróżujmy nocą i nie wsiadajmy do każdego samochodu, jeżeli coś nam każe się przed tym zawahać. Warto mieć pod ręką gaz pieprzowy lub dezodorant w spraju, by w razie problemów zyskać parę minut na czmychnięcie.

  • Znaleziska na na Grouponie

Tak, warto zalogować się na lokalną wersję platformy i przeszukać ofert atrakcji turystycznych, które Cię interesują. Ja w ten sposób zaoszczędziłam 200 dirhamów i wjechałam na najwyższy na świecie drapacz chmur Burj Khalifa za 130 dirhamów, korzystając z wejścia bez kolejki i gratisowej kawy z ciastkiem. Warto?

  • Zwiedzanie pozaturystyczne

Tak, zwiedzajmy to, czego nie ma w przewodnikach, rzeczy zupełnie darmowe. Wystarczy pójść na spacer i obejrzeć nowe miejsce z perspektywy ulicy. Poczytajmy lub zasięgnijmy języka: w mieście zawsze znajdą się jakieś darmowe wystawy, muzea czy inne atrakcje.

 

woman-863122_960_720Nie kupujmy, szkicujmy – będą wspaniałe wspomnienia

  • Suwenirom stop

Dajmy sobie spokój z pamiątkami. Zamiast nich kolekcjonujmy przeżycia, możemy je naszkicować. Powrót do tych wspomnień tak utrwalonych będzie cenniejszy niż odkurzanie bibelotów, które z czasem nie staną się niczym innym jak przeszkadzającymi w przestrzeni gratami. Oczywiście zawsze może zdarzyć się wyjątek – sama mam jeden taki. Uwielbiam pić z kubków przywiezionych z dalekich podróży. Do dziś służy mi piękny porcelanowy kupiony w herbaciarni na Sri Lance. Herbata z niego smakuje prawie jak na Cejlonie.

  • Minimalistyczny bagaż

Spakować się w jedną torbę lub plecak? Tak, da się i  nie trzeba będzie płacić za nadanie dodatkowego bagażu. Wybierajmy ubrania wielofunkcyjne i szybkoschnące. Nie pakujmy rzeczy, które można kupić na miejscu, takich jak mydło, szampon czy pastę do zębów. Bierzmy rzeczy naprawdę niezbędne, nie te, które “może się przydadzą”. Zazwyczaj się nie przydają, a my kończymy z ciężkim plecakiem pełnym niepotrzebnych rzeczy. Suszarka do włosów w ciepłe kraje? Sprawdziłam, nie polecam. Pamiętajcie, że włosy po umyciu schną w 15 minut, gdy jest ciepło.

  • Wolontariat – same korzyści

My pomagamy innym, oni oferują nam nocleg i wyżywienie. Szansa na przeżycie czegoś ciekawego, poznanie nowych ludzi i poszerzenie horyzontów w darmowym pakiecie. Jeśli zatem mamy więcej czasu na poznanie nowego miejsca, skorzystajmy z bogatej oferty pobytów, podczas których możemy pomóc innym. W Berlinie jest nawet specjalny portal, na którym można się zarejestrować i wyszukać to, w czym chcielibyśmy pomóc.

 

Sezon na podróże w zasadzie już ruszył. A ponieważ ja ograniczam się nie tracąc przy tym radości życia, znajdziecie jeszcze niejeden pomysł na to, jak spędzać wakacje bez poczucia przeciążenia, jeżeli zajrzycie na mój blog: KLIK!

Źródło grafiki: KLIK!


Wprowadza minimalizm do swojego życia, zwalnia tempo, kiedy wszystko wokół gna za szybko. W efekcie uzdrawiania swoich nawyków zakupowych, odkrywa swoje zainteresowania zdrowym odżywianiem i naturalną pielęgnacją oraz budowaniem dobrych relacji w rodzinie i społeczeństwie. Jest członkinią kooperatywy spożywczej, działa również na rzecz swojej lokalnej społeczności. W wolnych chwilach czyta książki o zmienianiu świata i szyje na maszynie. Bywa offline.