04.03
2015

Coaching: jak zarządzać swoim czasem?


Zdrowo się odżywiasz, uprawiasz sporty, dbasz by się wysypiać. A jednak jest coś, co powoduje stres i zmęczenie. Biegnący czas. Zdrowy styl życia, to także umiejętne zarządzanie czasem.

Jak zarządzać swoim czasem?

Jak zarządzać swoim czasem?

Podczas sesji coachingowych często słyszę powtarzające się przekonanie “nie mam czasu”. O czymś marzymy, czegoś pragniemy, ale wydaje się to nierealne,  odległe, poza zasiegiem.

Niektórzy okażą zrozumienie “no tak, praca, dom, obowiązki – brakuje na wszystko czasu…”. Inni nazwą to wymówką.  Dla mnie jest to zazwyczaj informacja o strategii obronnej,  chroniącej nas przed wzięciem odpowiedzialności. Bo tak naprawdę, to jedynie sytuacja realnego zagrożenia życia lub zdrowia jest momentem kiedy nie mamy wyboru.

Czas, jest jednym z niewielu darów,  którym dysponujemy równo

Oczywiście każdy ma inną sytuację finansową,  rodzinną,  zdrowotną.  Ale mamy także różne wartości,  potrzeby i priorytety.  Właśnie od tego proponuję zacząć,  jeśli chcemy świadomie zarządzać swoim czasem. Od zadania sobie pytań: co tak naprawdę jest dla mnie najważniejsze? Jaki/jaka chcę być? Co da mi poczucie spełnienia i satysfakcji?

Jak to zrobić?

Jedną z opcji jest praca z coachem, który pomoże dotrzeć do tego, czego tak naprawdę pragniemy, jakie mamy głębokie cele, jaką misję. Innymi możliwościami są np.  udział w warsztatach,  które pomogą na lepszy kontakt ze sobą, medytacja, rozmowa z przyjacielem lub praca własna. Narzędziem, w które bardzo wierzę jest Mapa Marzeń. Jest to rodzaj pracy z intuicją,  podczas której wyłaniamy cele na dany rok, w konkretnych obszarach życia ( zawodowym, rodzinnym, towarzyskim, rozwoju…..). Warto wykonać ją wspólnie,  w grupie bliskich osób.  Następnie powiesić w widocznym miejscu. Pod koniec roku sprawdzamy ile udało się osiągnąć. Zazwyczaj zaczną większość!

Sztuką jest odpuszczać

Kiedy już wiemy czego chcemy więcej w swoim życiu, dobrze by było przyjrzeć się temu czego może być mniej. Tak aby otworzyć nowe przestrzenie. Do tego służą dwie drogi. Sztuka odpuszczania oraz eliminacja tzw. pożeraczy czasu. Dla niektórych trudniejsze jest odpuszczanie,  ponieważ silnie związane jest z poczuciem naszej wartości. Często jest tak, że wykonujemy wiele czynności, które nie są niezbędne,  ale dają nam poczucie dobrze wypełnionej roli (matki, pracownika, gospodyni domowej…). Łączą się z perfekcjonizmem. Faktycznie tak jest, że jeśli czuję, że ‘muszę’ uprasować koszule, to nie poczytam książki o nurkowaniu. Z kolei dla innych trudniejsza będzie rezygnacja z czynności,  które rzekomo przynoszą odpoczynek, ale tak naprawdę nic nie wnoszą, “zjadaja” czas. Tv, internet,  gry, jeśli nie służą rozwojowi ani pogłębianiu więzi są tylko alokacją bezkierunkową. A przecież forma, w jakiej odpoczywamy może także przybliżać nas do celu.

Ostatnim krokiem w świadomym zarządzaniu czasem jest planowanie

W coachingu nazywamy to strategią. Szukamy rozwiązań metodą małych kroków. Co mogę zrobić w ciągu dnia, co w ciągu tygodnia, a jaki efekt osiągnę po miesiącu? Przydatne będą tutaj wszelkie formy zapisków.  Prowadzenie kalendarza, planowanie zakupów, obmyślanie menu na dany tydzień. Ale także aranżacje spotkań, delegowanie obowiązków, planowanie wypoczynku.  To wszystko sprawi, że to my będziemy decydować o naszym czasie. Zaczniemy go kontrolować tak, aby prowadził nas w wyznaczonym kierunku.

Należy jednak pamiętać,  aby w planowaniu nie zapełnić 100% czasu. Zawsze może wydarzyć się coś niespodziewanego, co nas zatrzyma, przekieruje uwagę. Miejmy na to czas. I zgodę. Jak zawirowania ustąpią, zweryfikujmy, czy nasz plan nadal jest aktualny, czy coś zostało przewartościowane.

Katarzyna Szaryńska-Broda

Katarzyna Szaryńska-Broda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorką tekstu jest Katarzyna Szaryńska-Broda

Zupełnie Inne Spojrzenie w Beauty Clinic,

ul Wąwozowa 8, Warszawa Kabaty

 

www.zupelnieinnespojrzenie.pl