22.02
2016

Echoes of Ecologies – nasza pierwsza relacja z podróży


Pamiętacie zaproszenie na naszą czteromiesięczną wędrówkę po Ameryce Południowej: KLIK? Już wędrujemy i czym prędzej nadrabiamy zaległości w zdawaniu relacji z naszej wędrówki?

Opowiadamy o projekcie. Horta CCSP, SP, foto di Lana LimOpowiadamy o naszym projekcie wolontariuszom z Horta CCSP

Nasza tułaczka po Brazylii trwa już dwa tygodnie! Trzymamy się wytyczonego na wstępie pytania: Jaką przyszłość zbudować? I poszukiwaniem odpowiedzi na to właśnie pytanie, kierujemy się wybierając nasz pierwszy punkt podróży: największe miasto Ameryki Południowej, São Paulo.

Czego szukamy? Szerokiego spektrum doświadczeń z agrykultury miejskiej. To piękny kierunek wskazujący odpowiedź na nasze pytanie. Przyszłość oparta na odzyskiwaniu i budowaniu zielonych przestrzeni zamiast innych budynków? Rewelacja! By móc odnaleźć konkretne realizacje w praktyce, z fundamentalną pomocą wolontariuszy z Horta CCSP, zaczynamy od porównania świetnego instytutu produktów organicznych z wielkimi supermarketami.

Kompostowanie w mieście. Morada da Floresta, Sao PauloKompostowanie w mieście? W São Paulo oczywiste!

Odkrywamy miejskie ogrody społeczne i poznajemy zaangażowane społecznie kolektywy, w których pełni entuzjazmu ludzie zajmują się uprawami miejskimi. W ten sposób odzyskuje się miejską przestrzeń. Warunek konieczny? Pomoc wielu ludzi, którzy wierzą w sukces i chcą się zaangażować.

W całą przygodę zaangażowane są organizacje pozarządowe, która pomagają rodzinom z peryferii uzyskać własny przychód z uprawiania ogrodów w obszarach opuszczonych.

Temat zaciekawił Was? Zapraszamy na nasz blog echoesofecologies.noblogs.org. Tam przeczytacie więcej.

Mutirao, praca wspólnotowa. Horta CCSP, Sao PauloPraca wspólnotowa daje najlepsze efekty!

Gdyby jednak podsumować doświadczenia z São Paulo, przede wszystkim podkreślić musielibyśmy otwartość i spontaniczność osób, które napotkaliśmy. Urzeka też obfitość działań podejmowanych na rzecz środowiska naturalnego.

Co zaś najbardziej nas zauroczyło? To tylko niektóre przykłady:

  • budynki z ogródkami permakulturowymi,
  • ochrona pszczół bez żądeł, których istnieje tu ponad 300 gatunków,
  • poszukiwania niekonwencjonalnych roślin jadalnych oraz różnych metod agroekologicznych.

Uprawianie w przestrzeniach nie do mieszkana. Horta organica Tia Bela, Sao Paulo.Wszelkie przestrzenie niezamieszkane są wykorzystane

Mimo uderzającego tu kontrastu między biedą i bogactwem, dzięki edukacji i upowszechnianiu nowych idei i praktyk, można je zniwelować właśnie dzięki entuzjazmowi idealistów.

W najbliższych dniach będziemy gośćmi na  brazylijskim wybrzeżu, we Florianopolis. By jednak dowiedzieć się, jak tutaj dotarliśmy, musicie poczekać na naszą kolejną relację z wyprawy!

Uwaga na rośliny. Praca do Nascente, Sao PauloUwaga, nie deptać roślin!

 

 

Swą podróż relacjonują dla nas Giulia Lepori i Michał Krawczyk, filolożka i antropolog, miejscy ogrodnicy, podróżnicy, wolontariusze i przede wszystkim ekolodzy.