28.01
2016

Jak dokarmiać zwierzęta zimą?


Zima to mroźny czas, w którym gruba warstwa śniegu i zmrożona ziemia przeszkadzają w dotarciu do pożywienia. Bez naszej pomocy wiele gatunków ptaków nie miałoby szansy na przeżycie. Szczególnie te młodsze czy starsze osobniki. Właśnie wtedy powinniśmy zadbać o zwierzęta żyjące w naszym otoczeniu. Jak mądrze je dokarmiać?

Dokarmianie ptaków

  • Idealnym i ciekawym rozwiązaniem jest karmnik.
  • Pamiętać jednak należy o tym, by wybrać dobre miejsce do instalacji takiego domku dla ptaków. Unikajmy montażu karmnika przy krzewach – w pobliżu może czaić się kot lub inny drapieżnik!
  • Pamiętajmy, aby zadbać o to, by karmnik był wykonany z materiałów, do których nie przymarznie pokarm, a w pobliżu znajdowała się świeża woda w poidełku.
  • Ważne jest, żeby ptaki karmić jedynie ziarnami (bez dodatków soli czy cukru), nie zaś pieczywem czy warzywami. W wielu sklepach można kupić gotowe już zestawy pokarmów do przyczepienia na gałązkach drzew lub do umieszczenia w karmnikach.

karmienie

Dokarmianie ssaków

  • Można powiedzieć, że w przypadku ssaków przyroda naprawdę o nie zadbała. Instynkty, naturalne przystosowania tych zwierząt chronią je przed mroźną zimą. Wiele z nich zapada w sen zimowy (np. niedźwiedź brunatny). Inne robią zapasy na zimę. Przykładem niech będzie wiewiórka, która przed zimą gromadzi orzeszki. Jeszcze inne, przed śnieżnymi zimnymi dniami dużo jedzą, by w czasie, gdy nie będą miały dostępu do pokarmu, wykorzystać powstałą warstwę tłuszczu (np. borsuki lub świstaki). Te, które nie udają się w sen zimowy, w szczególności leśne zwierzęta, takie jak sarny i jelenie dokarmiane są przez leśników.
  • My sami zaś powinniśmy pamiętać, że zwierzęta leśne możemy dokarmiać tylko po kontakcie z leśnikiem. Będzie on pomocny we wskazaniu miejsca, gdzie możemy zostawić pożywienie.
  • Dokarmiać należy systematycznie, ale tylko w okresach bardzo surowej zimy, stosując dietę bogatą w witaminy i sole mineralne (np. buraki, jabłka, marchew, ziemniaki).

 

Artykuł pochodzi z czasopisma MiniLO&Aniela nr 12 – www.minilo.org – nowy numer już do nabycia!

miniloaniela_przycieta_cien_wew_R-copy