28.01
2016

Kampania KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE OWOCE


Lubicie banany? Nic dziwnego. Banany to najczęściej jedzony owoc w Europie i Ameryce Północnej. Są również jedną z ważniejszych roślin uprawnych przeznaczonych na eksport w krajach rozwijających się. 

Od kilkudziesięciu lat gospodarka bananami jest jednym z głównych przykładów niesprawiedliwości w handlu i koncentracji siły rynkowej w rękach kilku międzynarodowych korporacji, co odbija się na życiu tysięcy drobnych rolników oraz pracowników plantacji.

Na czym polega KAMPANIA KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE OWOCE?

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie realizuje kampanię społeczną „Kupuj Odpowiedzialnie Owoce”, której głównym celem jest edukacja i podniesienie świadomości Polaków na temat tego, w jakich warunkach rosną ukochane przez nich banany, ananasy i inne owoce cytrusowe.

Szczególnie w okresie zimowym, kiedy nie możemy liczyć na rodzime owoce, chętnie sięgamy po te tropikalne. Nie zastanawiamy się jednak, jak trudną i wyboistą drogę przebyły, zanim znalazły się w naszych sklepach. Okazuje się, że za niską cenę owoców, wyjątkowe okazje i promocje, prawdziwe koszty ponoszą ludzie pracujący na plantacjach, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz środowisko naturalne.

Czy my sami biorąc udział w tym cenowym wyścigu w dół, zastanawiamy się nad tym, dlaczego produkty są aż tak tanie? Czy kupując banana wiemy do kogo wędruje 40% jego ceny? Bynajmniej nie do pracownika plantacji. I czy wiemy jaki wpływ ma to na nasz lokalny rynek?

CELE KAMPANII

Zadaniem kampanii „Kupuj Odpowiedzialnie Owoce” jest zwrócenie uwagi Polaków na problem stosowania nieuczciwych praktyk handlowych i zatruwania środowiska naturalnego oraz zachęcenie do poznania tematu i świadomego kupowania na co dzień. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie wraz z organizacjami pozarządowymi z całej Europy i Ameryki Łacińskiej od 2010 roku działa realizując założenia kampanii. Zwracamy uwagę na problemy społeczne i środowiskowe występujące przy produkcji i handlu owocami tropikalnymi. Handel bananami stanowi największą część światowego obrotu owocami. Niestety przy ich produkcji i przygotowaniach do zamorskiej podróży do Europy dochodzi do naruszenia praw człowieka, standardów pracy i przepisów ochrony środowiska.

524137_10150956147921123_900357605_n

KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE OWOCE W KINIE

Kampania „Kupuj Odpowiedzialnie Owoce” odbiła się szerokim echem wśród Polaków. Niedawno zakończyliśmy zbieranie podpisów pod petycją wzywająca Komisję Europejską do wprowadzenia ostrzejszych przepisów, które położą kres nieuczciwym praktykom handlowym. Organizowaliśmy również happeningi pod galeriami handlowymi, zwracając uwagę na wpływ polityki wielkich sieci spożywczych na życie robotników. Za chwilę opublikujemy raport „Banany na rynku europejskim i w Polsce. Łańcuchy wartości oraz konsekwencje nieuczciwych praktyk handlowych”.

Kolejnym etapem naszych działań jest dotarcie z przekazem do szerszej widowni. W tym celu powstał spot kampanii „Kupuj Odpowiedzialnie Owoce”. Pragniemy pokazać go użytkownikom social media i internetu oraz zaprosić ich do włączenia się w kampanię. Tylko dzięki zaangażowaniu nas wszystkich możemy przeciwdziałać łamaniu praw człowieka, wpływaniu wielkich sieci spożywczych na życie pracowników, gospodarkę i życie społeczne. Jako konsumenci tanich owoców, pośrednio jesteśmy odpowiedzialni za sytuację pracowników plantacji. Włączając się w kampanię, wspierając działania Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, możemy powiedzieć STOP nieuczciwym praktykom i łamaniu praw człowieka.