18.05
2016

Uciec od cywilizacji? Serio?


Chcę uciec od miasta, cywilizacji, męczących mnie ludzi, telefonów, komputerów, światła jarzeniowego… Gdzieś do lasu, na plażę, tam gdzie nie ma stresu, bezsensownej gonitwy za nie wiadomo czym… – przeczytałam to na pewnym forum. Ile razy coś takiego przemyka nam przez głowę? Nastroje powszechne w chwilach stresu, natłoku zajęć, zwłaszcza, gdy trafimy wzrokiem na pięknie sportretowane arkadyjskie obrazki z dziczy. Seria portretów prawdziwych uciekinierów, którą wykonał Francuz Antoine Bruy, każe zmierzyć się z realnością naszych ciągot.

Bruy spędził kilka miesięcy pośród pustelników w Pirenejach. Dzielił ich życie, wspierał w codziennych obowiązkach i dlatego jego zdjęcia dokumentujące styl życia prawdziwych uciekinierów ze świata cywilizacji, dalekie są od naiwnej i wyidealizowanej stylistyki. To po prostu dokument codziennej walki o przetrwanie.

 

27_anotinebruy20bZamiast kuchenki?

 

Warto przyjrzeć się im i zastanowić: na ile od cywilizacji, na którą tak narzekamy, jesteśmy uzależnieni? I czy rzeczywiście wszystkie te zależności są nam niezbędne do życia?

Jak wygląda nasz zwykły dzień? Nie możemy żyć bez porannej kawy? Śniadania o określonym menu? Jak pokonujemy naszą codzienną drogę do pracy? Co sprawia nam dyskomfort? Nie lubimy zimna czy upału?

 

27_anotinebruy15Zamiast zmywarki?

 

A po pracy? Lubimy wziąć prysznic? Jak się relaksujemy? Wyciągamy się wygodnie przed telewizorem? Lubimy pogadać ze znajomymi w sieci? Poczytać, co dzieje się w świecie? Pooglądać po prostu ulubione strony?

 

27_anotinebruy11Zamiast popołudniowego relaksu w ulubionym fotelu?

 

A jak spędzamy dłuższy wolny czas? Rzeczywiście porzucamy cywilizację? A jej udogodnienia? Jesteśmy w stanie oderwać się w stu procentach od naszych telefonów? A co z przesłaniem wakacyjnych widoczków znajomym? Żadnych SMS-ów? I w ogóle bycie offline?

 

27_anotinebruy16Zamiast samochodu?

 

A nasze dzieci? Jak jest zorganizowany ich czas? Co lubią najbardziej? Spędzać czas z przyjaciółmi? Mają ukochane zabawki, swoje rytuały, zajęcia dodatkowe, do których są przywiązane? A może i tablet od czasu do czasu? Czy bierzemy pod uwagę, że one też musiałyby przystać na naszą ucieczkę?

 

27_anotinebruy07Zamiast szkolnych przyjaciół?

 

Pytania, na ile realne są nasze marzenia o ucieczce od cywilizacji, z reguły obnażają śmieszność naszych życzeń. Ucieczka od cywilizacji kojarzy nam się z oderwaniem się od stresu, zmęczenia i walki o przetrwanie dnia codziennego. Zdjęcia Antoine’a Bruya ukazują chyba najdobitniej, od jak wielu udogodnień jesteśmy uzależnieni. Jedzenie, ciepło, czystość ubrań, możliwość zadbania o codzienną higienę, bezpieczny dach nad głową, zadbanie o zdrowie – to pewniki, nad którymi zwykle się nie zastanawiamy, po prostu są.

 

27_anotinebruy06Zamiast naszego przytulnego mieszkanka?

 

Chcę uciec od miasta, cywilizacji, męczących mnie ludzi, telefonów, komputerów, światła jarzeniowego… Gdzieś do lasu, na plażę, tam gdzie nie ma stresu, bezsensownej gonitwy za nie wiadomo czym…

Brak stresu z dala od cywilizacji? Może. Jeżeli nie zestresuje nas np. kwestia zdobycia jedzenia na kolację albo wiatr, który nam zerwie dach. A męczący ludzie, telefony, komputery, światło jarzeniowe? Męczących ludzi, telefonów i komputerów – jeżeli nie wyłączyć zupełnie z życia, możemy je zminimalizować. W miejscach zalanych jarzeniowym światłem nie/mniej bywać.

Tylko czy na pewno jesteśmy na to gotowi?

 

27_anotinebruy19

 

Wszystkie zdjęcia: antoinebruy.com


Ekoprowincjuszka, która ciągle uczy się czegoś nowego. Gdy się zmęczy, ucieka na rower albo do lasu.