23.03
2016

Kolorowy ekodizajn w Twoim domu


Cenimy porządek przestrzenny pełen prostoty kompozycyjnej? Styl określany często jako „eko”, na pewno nie jest nam zatem obcy. Ekodizajn, recykling, upcykling – słowa te znaczą coraz więcej we współczesnym kreowaniu przestrzeni. Stają się podwaliną popularnych trendów, które umiejętnie łączą nowoczesne wzornictwo i technologie z naturalnymi materiałami.

Jeśli chcemy odmienić nasze domowe lub firmowe wnętrze, a ogranicza nas budżet przedsięwzięcia, warto postawić na sprawdzone i zarazem innowacyjne rozwiązania. Czy taka kombinacja jest w ogóle możliwa? Jak najbardziej – i to niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami tak modnego dziś trendu minimalistycznego czy też stylu klasycznego.

Niezależnie od konwencji planowanej aranżacji, możemy skorzystać z dobrodziejstw współczesnych technik plastycznych. Są one nie tylko niezwykle estetyczne pod względem wizualnym, ale i nie stwarzają zagrożenia ekologicznego.

10

O czym mowa? W kontekście nowoczesnego wystroju wnętrz, trudno nie wspomnieć o wyjątkowych możliwościach współczesnych technik poligraficznych, takich jak druk wielkoformatowy UV i druk lateksowy.

Rosnąca popularność nowoczesnego druku to wypadkowa jego kluczowych cech. Przede wszystkim jest to druk uniwersalny. Oznacza to możliwość szerokiego zastosowania tej techniki, niezależnie od rodzaju materiału bazowego. Zadrukować można m.in.: papier, folię, PCV, winyl, szkło, drewno, aluminium (dibond) czy płótno (np. typu Canvas).

To tylko przykłady zastosowań. Mówiąc o „szkle”, możemy brać pod uwagę wiele różnych materiałów, takich np. jak szkło lacobel (idealne do wnętrz), szklane ścianki działowe czy nazywane szkłem akrylowym – plexi.

Niezależnie od tego, czy do naszego projektu pasować będzie szkło monochromatyczne czy z naniesionym wzorem tematycznym, nowoczesny druk wielkoformatowy jest ciekawym rozwiązaniem. Nie musimy się obawiać używania w domu szkła. Jest ono w pełni bezpieczne dla użytkowników i łatwo utrzymać w czystości.

07

Nowoczesny druk jest również w pełni bezpieczny pod względem toksykologicznym. W przeciwieństwie do wielu materiałów  stosowanych np. do produkcji mebli (m.in. lakierów i farb), substancje, z których wykonywane są druki przeznaczone do wnętrz mieszkalnych, są w pełni bezpieczne. Tusze są bezwonne, nie emitują też żadnych niepożądanych substancji, dlatego z powodzeniem można je stosować zarówno w niewielkich pomieszczeniach, jak i w sporych salonach.

Druk na fototapecie, obrazach czy tak modnych dziś naklejkach ściennych, pod względem zapachowym będzie całkowicie neutralny, nawet jeśli przedstawia wyjątkowo bogaty pod względem kolorystycznym wzór, do którego zastosowano duże ilości tuszów. Firmy, które wykonują tego rodzaju zlecenia, korzystają z certyfikowanych farb ekologicznych.

Dajmy się zatem ponieść wyobraźni i nie bójmy się stosowania nowoczesnych rozwiązań dizajnerskich, takich jak nowoczesny druk, zwłaszcza, że stwarza on spore pole możliwości do zaszalenia np. z meblami i dodatkami wykonanymi zgodnie z zasadami upcyklingu i coraz popularniejszego trendu DIY.

Autor: Joanna Racław

Źródło: http://decoplanet.pl/