09.09
2018

Czy konopie ocalą świat? 11 zastosowań konopi siewnej


Dlaczego konopie mają uratować świat? Wielu osobom kojarzą się one jedynie z zakazanymi środkami powstającymi z indyjskiej odmiany tej rośliny. Wiedza na temat innych zastosowań konopi jest bardzo niska. Tak niska, że czasami zadaję sobie pytanie, czy nie aby powszechne wykorzystanie tej rośliny nie jest w sprzeczności z interesami innych branży i ich zasobów. Jeśli konopie zastąpiłyby w znaczącym stopniu paliwa kopalne czy mięso, ci którzy czerpią korzyści z obecnego stanu rzeczy, mogliby ucierpieć…

Plik 02.09.2018, 19 41 32

Tymczasem konopie siewne to zupełnie nieprawdopodobne rośliny. Nie są to (co być może rozczaruje niektórych) te konopie, które dostarczają ekscytujących wrażeń miłośnikom używek. Nie pomylę się jednak dużo ryzykując stwierdzenie, że mogą one wspomóc ludzi w niemalże każdej dziedzinie życia.

Udokumentowanych zostało kilkadziesiąt tysięcy ich różnych zastosowań, a znajdą się zapewne kolejne. Mogą rosnąć w prawie każdym miejscu. Dostosowują się do warunków klimatycznych oraz warunków w zasiewu. Mogą rosnąć w mało zasobnych glebach i nie wymagają środków ochrony roślin ani intensywnego nawożenia. Charakteryzuje je ujemny bilans CO2 co oznacza, że pobierają ze środowiska więcej dwutlenku węgla niż wytwarzaj. Oto 10 zastosowań konopi. Czy wiedziałeś o nich wcześniej?

1. Są źródłem włókna przędzalniczego o podobnym zastosowaniu jak len. Powstają z niego wyroby tekstylne, jak również liny i sznurki.

2. Z surowej słomy konopnej w wyniku procesu zwanego dekortykacją, uzyskuje się włókno zieleńcowe wykorzystywane jako surowiec papierniczy, wypełniacz do kabli, wyrobów tapicerskich, mat oraz w charakterze materiału izolacyjnego.

3. Odporność włókien konopnych na procesy gnilne czyni je wyjątkowo przydatnymi do wyrobu przedmiotów narażonych na rozkład biologiczny w warunkach wzmożonej wilgotności takich jak węże pożarnicze, sieci, nici chirurgiczne, saszetki do herbaty.

4. Paździerze konopne znajdują zastosowanie w budownictwie. Są one doskonałym materiałem na płyty budowlane z których wznoszone są ekologiczne budynki. W innym procesie technologicznym można je również łączyć bezpośrednio z zaprawą .

5. Paździerze, ze względu na swą porowatość mogą być wykorzystywane jako podłoże w uprawach szklarniowych oraz jako ściółka dla zwierząt. 

IMG_6488Źródło: Pinterest, Nora Gholson

6. Orzeszki konopne są wysoko wartościowym, łatwo przyswajalnym pożywieniem, bardzo bogatym w białko. Zawierają 8 niezbędnych w diecie człowieka aminokwasów.  Są znane i lubiane w szczególności wśród  atletów oraz wegetarian.

7. Konopie są łatwe w uprawie. Odstraszają one szkodniki takie jak bielinek kapustnik oraz stonka. Ponadto, ich liści mogą być wykorzystywane do celów pastewnych.

8. Mogą być stosowane do oczyszczania gleby skażonej związkami chemicznymi, np. miedzią. Konopie pobierają z gruntu niechciane związki.  

9. Olej konopny może znaleźć zastosowanie do produkcji oleju oświetleniowego, farb drukarskich, mydła, detergentów i kosmetyków.

10. Olej konopny ma również właściwości lecznicze. Może być wykorzystywane w leczeniu depresji, chorób skóry, układu pokarmowego a nawet poprawić rokowania w przypadku niektórych typów nowotworów.

11. Mieszanka oleju z konopii oraz 15 proc metanolu jest zastępnikiem oleju napędowego w silnikach diesla, Podczas jego spalania wytwarzanych jest 70 proc. mniej sadzy niż w przypadku paliwa z ropy naftowej.  

Czy znacie inne zastosowania konopi? Które z nich są Waszym zdaniem najbardziej wartościowe i powinny być popularyzowane?

 

Źródło: wolnekonopie.org