30.06
2015

Kto będzie plażować w wakacje? A kto chce czysto plażować?


Jeżeli nadeptywanie na krawędzie kapsli i niedopałki to nie jest to, o czym na plaży marzycie najbardziej, istnieje szansa, by przyłożyć swą… stopę do zmiany oblicza polskich plaż. Barefoot Projekt Czysta Plaża po raz kolejny zachęca do zmiany stanu polskich plaż na lato.

BAREFOOT A4_8june15

Porządki rozpoczęte 20 czerwca potrwają do sierpnia i obejmować będą plaże całego kraju. Przez kolejne weekendy w tym okresie każdy może dołączyć, by przyczynić się do oczyszczenia kolejno odwiedzanych w ramach akcji Bosa stopą na polskich plażach! miejsc. By zgłosić swój akces jako wolontariusz wystarczy zarejestrować się na stronie www.czystapolska.org.pl lub przyjść do namiotu Stowarzyszenia Czysta Polska, który będzie na plażach w dniach eventów.

Sprzątanie plaż będzie odbywać się zarówno w miejscowościach nadmorskich, jak i na plażach miejskich, nadrzecznych. Liczy się cel – osiągnięcie stanu, w którym plaże będzie można bezpiecznie przemierzać bosą stopą.

Na wszystkich, którzy przyłożą stopę do sprzątania,  oprócz worków na śmieci i rękawic, będą czekać atrakcyjne konkursy i animacje. Pełnoletni wolontariusze, którzy aktywnie włączą się w porządki, otrzymają pamiątkową koszulkę Barefoot Projekt Czysta Plaża. Po zakończeniu sprzątania będzie także można zrobić sobie zdjęcie ze swoimi znaleziskami. Nie zabraknie również gier, konkursów i zabaw, takich jak mega Twister dla grupy 15 osób, boule na plaży, hula-hop czy kolorowych tatuaży. Wszystko po to, żeby połączyć edukację ekologiczną z przyjemnym relaksem.

Akcja Barefoot Beach Rescue Project narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku. Inicjatywa ta zsolidaryzowała lokalne społeczności wokół przywracania naturalnej równowagi wybrzeżom. Obecnie tysiące wolontariuszy na całym świecie wyruszają na plaże, aby oczyszczać je z zalegających śmieci. Współorganizatorem projektu w Polsce jest Stowarzyszenie Czysta Polska.

Każdy śmieć stanowi realne zagrożenie dla przyrody, szczególnie dla wodnych zwierząt i ptaków. W porzucone torebki foliowe zwierzęta łatwo mogą się zaplątać, skutkiem czego często padają z głodu, wyczerpania lub z powodu uduszenia, nie mogąc się samodzielnie oswobodzić.

Czystość naszej przyrody, naszych lasów, rzek, także czystość naszych plaż świadczy o nas samych, o poziomie naszej świadomości ekologicznej, który chcemy podnosić – zauważa Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska. – Dlatego kolejny raz współpracujemy z Barefoot Projekt Czysta Plaża. To świetna akcja, dzięki której zyskuje nie tylko przyroda, ale także wszyscy miłośnicy wypoczynku w naturze.