23.06
2015

Kujawscy Zapylacze wcielają się w rolę pszczół – co to znaczy?


To nic innego jak nietypowa akcja na rzecz ochrony pożytecznych owadów. Bohaterowie tej akcji podejmują się zapylania roślin, by w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa na ciężką pracę wykonywaną na co dzień przez pszczołowate oraz na ich niezastąpioną rolę w środowisku naturalnym i w życiu człowieka.

Ta nietypowa akcja jest częścią piątej, jubileuszowej edycji „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”. Kujawskich Zapylaczy będzie można spotkać na żywo 8 sierpnia, podczas ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół. Wtedy też w ogrodach botanicznych i parkach narodowych będzie można dowiedzieć się jak pomagać pszczołowatym.

Gosia, pierwszy Kujawski Zapylacz, wchodząc do świata pszczół i wcielając się w rolę pracowitego owada, przybliża znaczenie pszczołowatych dla środowiska i człowieka. Bohaterka opowiada o tym jak trudną, mozolną i wymagającą pracę wykonują zapylacze. Ci, którzy podjęli wyzwanie, w specjalnych strojach i wyposażeni w atrybuty zapylaczy, takie jak pędzle czy lupy, starają się zastąpić pszczoły, próbując zapylać rzepak.

Już niedługo pojawią się tam również filmy z pozostałymi bohaterami: Zapylaczem Maćkiem i Antkiem, którzy zdradzą jeszcze więcej szczegółów na temat podjętego przez nich zadania – próby zastąpienie pszczół w ich pracy.

W zeszłym roku o pszczołowatych edukowaliśmy poprzez wideo relację nadawaną prosto z ula oraz Taniec Życia – muzykę i choreografię inspirowaną ruchami pszczołowatych. Tym razem chcieliśmy, aby człowiek na własnej skórze przekonał się o tym jak trudną pracę wykonują pszczoły i jak bardzo zależy od nich funkcjonowanie całego ekosystemu. Dlatego też zrekrutowaliśmy trzech śmiałków, którzy wcielili się w dzielnych Zapylaczy i podjęli się zapylania roślin. Mamy nadzieję, że dzięki Kujawskim Zapylaczom staniemy się przyjaciółmi pszczół na 5! – mówi Małgorzata Strzelec z firmy ZT „Kruszwica” S.A., organizatora programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Gosię i pozostałych Kujawskich Zapylaczy będzie można spotkać 8 sierpnia, podczas obchodów 3.edycji Wielkiego Dnia Pszczół. Tego dnia w ogrodach botanicznych, parkach narodowych oraz krajobrazowych w całej Polsce będzie można poznać kulisy świata pszczół, dowiedzieć się więcej o ich pracy, produktach, które im zawdzięczamy oraz dowiedzieć się, co na co dzień możemy robić, aby je chronić. Wszystko to podczas szeregu atrakcji – gier, zabaw czy warsztatów.

strój zapylaczyCi, którzy podjęli wyzwanie, w specjalnych strojach i wyposażeni w atrybuty zapylaczy, takie jak pędzle czy lupy, starają się zastąpić pszczoły