05.11
2015

KUP DESKĘ, czyli RAZEM budujemy domki dla jeży


We wtorek 3 listopada o godz. 12.00 w Szkole Waldorfskiej, ul. Pocztowa 22 w Bielsku-Białej, Fundacja Ekologiczna ARKA inauguruje akcję KUP DESKĘ. Co ona oznacza? Najlepiej opowiedzą o tym sami organizatorzy, którym niniejszym oddajemy głos.

Razem z uczniami ze szkoły będziemy budowali domki dla jeży, które zostaną umieszczone później w tworzonym ekologicznym ogrodzie przy szkole.

W tym roku ARKA przeprowadziła już 160 warsztatów w śląskich szkołach w ramach projektu „Jeż fajny zwierz”.

Kup Deske_net

Kup deskę, a my zbudujemy domki dla jeży. One właśnie teraz potrzebują naszej pomocy, dlatego wejdź na www.kupdeske.pl i pomóż!!!

Podczas inaugurowanej akcji zachęcamy miłośników zwierząt i ekologii do wpłat niewielkich kwot poprzez system dostępny na stronie www.kupdeske.pl

Za zgromadzone środki ARKA zamierza:

  • jeszcze w listopadzie zbudować kilkadziesiąt domków dla jeży w zainteresowanych placówkach oświatowych,
  • pomagać miłośnikom jeży w ich ratowaniu i opiece,
  • prowadzić nieszablonową edukację dzieci i młodzieży.

Mysikrolik - fot.2

Jeż fajny zwierz

Na stronie www.kupdeske.pl jest już dużo materiałów i informacji, z których mogą korzystać placówki oświatowe angażujące się w akcję. Na stronie jest także instrukcja jak samemu można zbudować upcyklingowy domek dla jeż. Przygotowała ją Karina Haczek.

Jest ich coraz mniej

Śmiertelność jeży z roku na rok jest coraz większa. Giną pod kołami samochodów, podczas wypalania traw czy też od trucizn na gryzonie i ślimaki. To pożyteczne zwierzęta: zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków czy ślimaków.

Mysikrolik- fot.1

Praktyczna edukacja ekologiczna jest ważna.

Akcja „KUP DESKĘ” to nasz nowy pomysł na prowadzenie bardzo konkretnej pomocy dla zwierząt i nieszablonowej edukacji ekologicznej. Tematyką akcji jest edukacja dotycząca środowiska i zwierząt, z którymi mamy do czynienia w miastach i na ich obrzeżach. W tej edycji akcji skupiamy się na pomocy jeżom. – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

W ramach akcji w szkołach dzieci będą same budowały domki dla jeży z dostarczonych przez nas desek. Więcej się nauczą i bardziej zaangażują jeżeli same zbudują taki dom, znajdą dla niego dobre miejsce.

Mysikrolik - fot.3

Mieszkanie dla młodych… jeży

W ramach akcji już zaadoptowaliśmy kilkanaście jeży, którym pomaga Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt – MYSIKRÓLIK z Bielska-Białej. Zimą będziemy pomagać w ich dokarmianiu, a wiosną wypuścimy wraz ze swoim domkiem – M2, czyli realizujemy program – mieszkanie dla młodych jeży.